Dindar analar qız uşaqlarını məktəbə buraxmaq istəmir – Ekspert bu düşüncəni cahillik adlandırır
• Tarix: 18-09-2023, 10:56
“Təmiz dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova bildirib ki, dindar xanımlar uşaqlarını məktəbə getməyə icazə vermir. Onun sözlərinə görə, həmin valideynlər xüsusilə qız uşaqlarına qarşı bu qadağanın tətbiq edirlər.
Mehriban Zeynalova bu məsələ ilə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyinə, Aidlə Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə, Sosial Xidmətlər Agentliyinə müraciət edib. O, bu məsələnin problemə çevrilmədən qarşısının alınmasını təklif edib. Mehriban Zeynalova təklif edir ki, belə müraciətlərdə ailədə qiymətləndirmə aparılsın və əgər xanımlar heç cür razılaşmasa uşaqlar sığınacaqlara göndərilsin.
Həmin qadınların bu cür münasibəti İslam dini ilə hansı ziddiyyətlər təşkil edir?
Bu barədə Gununsesi.info-ya danışan araşdırması jurnalist Rəsul Mirhəşimli bildirib ki, bu cür münasibət dinimizin təməl prinsipləri ilə ziddiyyət təşkil edir.
Rəsul Mirhəşimli - 55
Onun sözlərinə görə, İslam dini qadınların bir insan kimi dəyərli olduğunu ortaya qoyan yeni dünya anlayışı qurmağa başlayıb:
“Bu anlayışın təzahürlərini və qadınların həyatına yansımasını təhsil sahəsində də görmək olar. Allah Rəsulunun (s) zamanında qadın cəmiyyətin hər bir sahəsində olduğu kimi, təhsil sahəsində də yer almağa başladı”.
Rəsul Mirhəşimli vurğulayıb ki, Peyğəmbərimizin (s) zamanında təhsil və təlimdən bəhrələnmək üçün qadın və kişi ayrı-seçkiliyi olmayıb.
“Hz.Məhəmməd (s) qadınların təhsili üçün xüsusi sahələr ayırmaqla yanaşı, xüsusi günlərdə onların təhsili üçün də vaxt ayırıb. İslam peyğəmbəri savadlı qadınları müxtəlif yerlərə təyin edib və onlara ictimai vəzifələr verib.
İslam tarixində qadınlar elm və mədəni həyatda olduqca mühüm yer tutur. İslam dünyasında təhsilin tarixi inkişafına baxdıqda bəzi dövrlərdə məktəblə yanaşı, müəllimlərin fərdi şəkildə təhsil verməsi faktları ortaya çıxır. Bu faktor qadınların yaxın çevrələrindəki elm adamlarından dərs almasını asanlaşdırıb. Lakin bu fakt məktəblərin tamamilə inkarını özündə ehtiva etmir. Böyük İslam alimlərindən Tacəddin əs-Sübkinin hədis dinləyib, öyrəndiyi ustadları arasında 19 qadın müəllimin adı keçir”.
Jurnalistin sözlərinə görə, hədis alimlərindən sayılan Süyutinin 33, İbn Hacərin 53, İbn Asakirin 80 qadından hədis öyrənməsi barədə məlumatlar var:
“İslam dünyasında çox erkən dönəmlərdən etibarən alim qadınların yetişdiyi barədə məlumatlar günümüzə qədər gəlib çatıb. İslam alimlərinin yazdıqlarında çoxlu sayda qadın alim, mühəddis, fəqih və sənətkarın həyatlarına yer verilir. Türkiyəli professor M.Akif Aydın bu mövzuda yazdığı “Qadın” adlı kitabında müsəlman qadınların rolu barədə məlumatlar verir, bu faktları sənədləşdirən tanınmış İslam alimlərinin adlarını sadalayır.
Qızları təhsildən təcrid etmək düşüncəsi İslam dininin prinsiplərinə qarşı çıxmaqdır. Çünki Qurani-Kərimin ilk nazil olan ayəsi “Oxu!” əmridir. Bundan əlavə, Quranın 800-ə qədər ayəsində elm və düşüncədən bəhs edilir. Elmə və oxumağa qarşı çıxan insanlar İslamın savaş açdığı cahillik düşüncəsi ilə yaşayır. Peyğəmbərimizin, “Çətinləşdirməyin, asanlaşdırın. Uzaqlaşdırmayın, yaxınlaşdırın” tövsiyəsi var. Bu tövsiyə İslamın təbliği zamanı sevginin öndə olmasını vacib sayır. Qızların təhsildən uzaqlaşdırılması istəyi cahillik dönəmində qızlara münasibətlə eynilik təşkil edir. Bu da dini həyat tərzi və dünyagörüş ola bilməz”.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “Dini və milli tolerantlıq, millətlərarası münasibətlərin inkişaf etdirilməsi” mözusunda hazırlanıb.