Bir gələn sevinər, bir gedən - Ölkəmizə üz tutan turistlərin yoluna "kötük itələyən" AMİLLƏR
• Tarix: 12-09-2023, 09:18
Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına əsasən bu ilin yanvar-iyul aylarında ölkəni 1 milyon 143,6 min turist ziyarət edib. Bu ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 37,4 faiz çoxdur. Lakin turist sıxlığı əsasən paytaxtda müşahidə olunur. Bölgələrə üz tutan turistlərin sayı isə ürəkaçan deyil. Yayda isə ölkəmizə gələn turistlərin sayı ən yüksək səviyyədə olub. Artıq yay fəslinin bitməsinə sayılı günlər qalıb. Bəs, yay turizmi ölkəmizə necə təsir etdi?
Turizm sahəsi üzrə ekspert Ceyhun Aşurov Publika.az-a açıqlamasında bildirib ki, keçən illə müqayisədə ölkəmizə gələn əcnəbilərin sayında artım var:
“Düzdür, bunun müqabilində Körfəz ölkələrindən gələn turistlərin sayı azalıb. Lakin Şərqi Avropa ölkələrindən gələn əcnəbilərin sayında artım müşahidə olunur. Ümumi olaraq qeyd etmək lazımdır ki, insanlar istirahətini əsasən yay mövsümündə edirlər. Ölkəmizdə də yay aylarında turistlərin sayı maksimum həddə çatır. Ümumiyyətlə, yay fəslində Azərbaycanda turizm daha aktiv olur. Ölkəmizə gələnlər isə daha çox öz istirahətlərini paytaxtda keçirirlər. Əslində bu il rayonlara gedən turistlərin sayı elə də az olmayıb”.
Ekspert diqqətə çatdırıb ki, turistlərin tətilini paytaxt şəhərdə keçirməsinin səbəbləri çoxdur:
“Bəzən biz əsas səbəbi unudub, digərlərinə fokuslanırıq. Bildiyimiz kimi, ölkəmizdə quru sərhədlər bağlıdır. Buna görə də xarici vətəndaşlar bizim ölkəyə yalnız hava yolu ilə gəlirlər. Turistlərin 95, hətta 98 faizi ölkəmizə ancaq Bakıda olan Beynəlxalq Hava Limanı ilə gəlir. Amma bizdə 8 Beynəlxalq Hava Limanı var.
Hava limanları olan məkanlar turizmin inkişafı üçün əsas olan yerlərdən biridir. Amma bütün turistlər Bakıya gəlir. Ölkəmizdən gedərkən də harada olmasına baxmayaraq, Bakıya gəlib, buradan öz ölkəsinə gedir. Yəni, bu o deməkdir ki, gələn turistlər gəldikləri və getdikləri bir neçə günü paytaxtda keçirirlər. Bu da statistikaya təsir edir. Göstəricilər də əcnəbilərin Bakı və şəhər ətrafı yerlərdə olmasına təsir edir. Regionlarda olan hava limanları əlverişli və dinamik işləsələr orada da canlılığı hiss edəcəyik. Turistlər üçün elə şərait yaratmaq lazımdır ki, Bakıya gələn əcnəbi, Lənkəran, Gəncə və digər şəhərlərdən öz ölkələrinə gedə bilsin. Belə olduğu halda ölkəmizə gələn turist həm şəhəri, həm də rayonları gəzəcək. Digər hava limanlarımız daha aktiv işləməli və insanlara xidmət göstərməlidirlər”.
İqtisadçı Fuad İbrahimovun sözlərinə görə, turizm sahəsinin pandemiyadan öncə kifayət qədər dinamik səviyyədə inkişaf etməsi iqtisadiyyatımıza da təsir edirdi:
“Pandemiyada ən ciddi zərər görmüş sahələrdən biri də turizmdir. Hazırda pandemiyadan sonra olan dövrü canlandırmağa çalışırıq. Amma bir şeyi unuduruq ki, pandemiyadan öncəki dövrə hələ indi çatırıq. Lakin daha da irəli getməliydik, çünki bunun üçün potensialımız var. Bu gün ölkəmizdə turist sayı mərhələli şəkildə artır. Bölgələrdə isə bu rəqəm ürəyimiz istəyən qədər deyil. Bu gün hansısa bölgəyə səyahət bir günü aparır. Həmçinin gələn turistlər də yola yaxşı bələd deyil. Bütün bunları nəzərə almalıyıq. Qərb ölkələrinə baxsaq görərik ki, bir gün içində neçə şəhəri səyahət etmək mümkündür. Bu ondan irəli gəlir ki, onlarda logistik inkişaf var. Yəni, digər şəhərlərə maşın və avtobusla yanaşı qatar, ucuz təyyarə səfərləri təşkil olunur”.
İqtisadçı vurğulayıb ki, turist səfər etdiyi ölkədə rahatlıq və sakitlik istəyir:
“Əcnəbilər üçün gün içində bir bölgənin hansısa rayonuna səfər etməsi əlverişli deyil. Turistlərin bölgələrə səfərləri yaxşı təmin olunmur. Turistlərin rahatlığı üçün bu sektor yeni imkanlar yaratmalı və inkişaf etməlidir. Qonşu ölkələrin həmrəy olması turizmin inkişafına təkan verir. Turistlər bir ölkəyə gedəndə, elə olur ki, həmin ölkə ilə sərhəddə yerləşən başqa bir ölkəyə də səfər etmək fikrinə gəlir və internetdə axtarış edir. Əlbəttə, bu zaman xərclənəcək vəsait əsas məsələdir. İmkanları ona ölkəmizdən digər ölkəyə getmək üçün yetərlidirmi?
Əgər bir neçə ölkəni ucuz və rahat gəzmək imkanı olursa, həmin ölkəyə gedir. Belə olduğu halda 2-3 ölkədə eyni zamanda turizm inkişaf edir. Bu da turizmin yeni yaranmış və çox inkişaf etmiş qollarından biridir. Hər bir tuirst ölkəmizə gələndə müəyyən məbləğ xərcləyir. Hazırda turizm sektorunun ölkə büdcəsinə elə də təsiri yoxdur. Amma öz üzərində işləsə büdcəyə çox ciddi xeyri ola bilər. Unutmamalıyıq ki, turizm önəmli sektordur, inkişaf etdirmək mütləqdir”.
Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) maliyyə dəstəyi ilə "Regionların sosial-iqtisadi inkişafının təşviq edilməsi" istiqaməti üzrə hazırlanıb.