• Tarix: 14-04-2024, 00:21
Elman Yolçu oğlu Nuriyev 1966-cı il avqustun 24-də Qazax rayonunun İkinci Şıxlı kəndində dünyaya göz acmışdır.
Orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Texnologiya İnstitutuna qəbul olunur.
1985- ci ildə hərbi xidmətə çağlılır. Hərbi xidmət ini  əvvəlcə Gürcüstanda Zaqafqaziiya Hərbi Dairəsində, sonra isə Ermənistanda ( indiki Gümrü hərbi bazası)  keçirir. İki il ərzində PDM-nın (BMP) tuşlayıcı operatoru ixtisasına mükəmməl yiyələnir. Hərbi xidmətdən  sonra təhsilini fərqlənmə diplomu ilə bitirib 1990- cı ildə Bakı Zərif Mahud kombinatında əmək fəaliyyətinə başlayır.
Birinci Qarabağ müharibəsi başlayan   zaman E. Nuriyev Bakıda qərar tuta bilmir. Dərk edir ki, indi "hünər vaxtı, qeyrət dəmidir."
Vaxtilə tam yiyələndiyi ixtisas indi  vətən üçün hava, su kimi gərəkdir. Tez bir zamanda Bakı ilə, doğma kollektivi ilə  müvəqqəti olaraq vidalaşıb ordu sıralarına yola düşür.
1992-ci ilin may ayında "N" hərbi hissəsinin PDM bölüyünə qəbul olunur. Özündən yaşca kiçik iki  qardaşı - Telman və Nəriman  Nuriyevlərlə  birgə könüllü  olaraq torpaqlarımızın müdafiəsi uğrunda  döyüşlərdə iştirak edir.
E.Nuriyev Qazax rayonunun  Fərəhli, Quşçu-Ayrım kəndləri uğrunda gedən döyüşlərdə  mənfur düşmənə qarşı  vuruşaraq  qarşı tərəfin  zirehli texnikasını və canlı qüvvəsini məhv  edir.
Bir müddət sonra tağım komandiri vəzifəsinə təyin olunur.
E. Nuriyev  döyüş yoldaşları ilə birgə 1992-ci ilin avqust ayının əvvəlindən    Başkəndin  azadlığı uğrunda gedən gərgin döyüşlərdə iştirak edir.  Erməni silahlı qüvvələrinin ciddi müqavimətinə baxmayaraq  avqustun 8-də  axşamüstü Başkənd düşməndən  tamamilə azad edilir.
O, 1992-ci ilin oktyabrında Fərrux dağı uğrunda, Çıldıran döyüşlərində  iştirak edir.
Həmin ilin dekabr ayının 31-də ermənilərin Qazaxa hücumu nəticəsində  6 nəfər ən cəsur döyüş yoldaşını itirir.
Lakin sarsılmır, düşməndən qisas almaq arzusu onu daha da alovlandırır.
Qazaxda hərbi texnikaların çox olması səbəbindən E. Nuriyev və digər döyüş yoldaşları Qarabağ cəbhəsinə - Ağdərə və Ağdam istiqamətinə döyüşlərə göndərilirlər.
Ağdamın Mərzili, Yusifcanlı kəndlərinin azadlığı uğrunda döyüşlərdə qəhrəmanlıqlar göstərirlər.
E.Nuriyevin döyüş xatirələrinin böyük qismi Ağdərə əməliyyatı ilə bağlıdır. Keçmiş komandir deyir ki, Ağdərə əməliyyatı hücum və qələbə əməliyyatları  idi. Milli ordu məhz Ağdərə əməliyyatı zamanı böyük əraziləri düşməndən azad edib, erməni silahlı birləşmələrinə böyük zərbələr vurub.
Həmin vaxt   E. Nuriyev Milli Qəhrəman Vəzir Orucovun dəstəsi ilə birlikdə Sərsəng su anbarının üzərindən keçən yolu qoruyaraq su anbarının  geri alınmasında şücayət göstərmişdir. Bir gündə düşmənin 2 zirehli texnikasını məhv etmişdir.
"Qlobus” adlanan yüksəklikdə erməniləri  darmadağın edərək “Vışka” döyüşlərində düşmənin 7 ədəd zirehli texnikasını  (tanklar və PDM) ələ keçirmişdir.
Keçmiş döyüşçü  Ağdərə xatirələrini  xüsusi şövqlə danışır:
"Ağdərə əməliyyatı zamanı biz hücumda idik və sürətlə irəliləyirdik. O zaman orduda ruh yüksəkliyi var idi, kəndlər bir-bir alınırdı. Biz sürətlə Xankəndinə yaxınlaşırdıq. Vəng kəndinə qədər gedib çıxdıq. Ermənilər bu hücumları gözləmirdilər. Evlərini tərk edib qaçmışdılar. Amma sonra qəfildən dayandıq. Mən o zaman kiçik rütbəli hərbiçi idim, döyüş xəttində olarkən  yuxarıdan əmrləırin hansı məqsədlə verildiyini bilmirdim. Amma onu bilirəm ki, bizim sürətli hücumlar dayandı və biz məcbiriyyət qarşısında  geri çəkildik."
E. Nuriyev atəşkəsdən sonra bölük komandiri kimi öz təcrübəsini döyüşçülərə öyrədirdi,  taktiki hazırlığa ciddi fikir verirdi. Əsgərlərin qələbəyə inamını artırmağa çalışırdı. Onun ən böyük arzusu torpaqlarımızın tezliklə azad olunması idi və o, buna inanırdı.
Piyadaların Döyüş Maşını (PDM - BMP) üzrə ixtisaslı komandir, mükəmməl nişançı, Qazaxda bölük komandiri olmuş, "BMP-nin atası" kimi tanınan  baş leytenant   Elman Nuriyevə
uzun ömür,  can sağlığı, uğurlar  arzu edirik.
***       ***       ***
Qeyd: Ayaz İmranoğlunun  "Əlli yaşın mübarək, vətən oğlu!" kitabından (2016).