Keçəl dərman bilsə, öz başına yaxar - Bu psixoloqlardan qaçın: PSİX OLMAMAQ ÜÇÜN
• Tarix: 9-09-2023, 15:56
Həyat qoçu və psixoloqların bir çoxu hər zaman özünüzü, öz bədəninizi sevin deyir. Son zamanlar psixoloqlar psixoloqdan daha çox modelə bənzəyir. Həmin psixoloqlar isə daha çox məşhurluğu sosial şəbəkə üzərindən qazanıblar. Bu, bir növ “siqaretdən uzaq dur deyən, amma özü siqaret çəkən həkim” misalına bənzəyir.
Öz sözləri ilə insan həyatına təsir edən və yaxut etməyə çalışan, lakin özləri əksinə əməl edən psixoloq və həyat qoçlarının bu addımı nə dərəcədə doğrudur?
Mediaxeberleri.Az-ın məlumatına görə məsələ ilə bağlı psixoloq Fuad Əsədov Publika.az-a açıqlama verib.
O qeyd edib ki, yaxşı psixoloq özü öz dediklərinə özü də əməl edəndir:
“Psixoloqlar məşğul olduğu terapiyanın fəlsəfəsinə öncə özü birinci yiyələnməlidir. Həmçinin dediklərini öz həyatında tətbiq edib və bundan nəticə görməlidir. Bundan sonra danışanlarına, posientlərinə fayda verə bilər. Özünə fayda verə bilməyən bir insan başqasına fayda verə bilməz. Xüsusi ilə də bu insan psixoloqdursa. Düzdür, psixoloq da insandır, problemi ola bilər. Eyni zamanda psixoloqların narahatlığının bir sərhəddi, limiti var. Digər insanlardan fərqli olaraq özlərinə kömək etməyi bacarırlar. Psixoloqların pis hiss etmələri nəysə bəyənməmələri daha kontrollu olur. Özlərini düşdükələri vəziyyətdən daha tez çıxarırlar”.
Psixoloq xatırladıb ki, bir psixoloqun depressiyaya düşməsi çox çətindir:
“O, həqiqətən savadlıdırsa, düşüncə və hisslərini necə idarə etmək lazım olduğunu biləcək. Yaxşı psixoloqlar özlərini kontrolda saxlaya bilirlər. Burada başqa bir məsələ var ki, psixoloqun hansısa bir travması varsa, o, travma pozuntuları olan insanlarla işləyə bilməz. O baxımdan diqqətli olmaq lazımdır. Psixoloqlar danışdıqları şeyə ən birinci özləri əməl etməlidirlər. Özlərinin çətinlik çəkdiyi problemlərlə işləməli deyillər. Ümumiyyətlə, özlərində tətbiq etmədiyi bir şey haqqında nə məsləhət, nə də danışmaq düzgün deyil”.
Sosioloq Əhməd Qəşəmoğlu bildirib ki, son illər ölkəmizdə xeyli insan özünü psixoloq, sosioloq, təhsil mütəxəssisi və hüquq müdafiəçisi kimi qələmə verir:
“Bəzi jurnalistlər isə həmin şəxsləri “mütəxəssis” kimi danışıdırıb, açıqlamalar alırlar. Qədim zamandan bu günə kimi daim dillərdə dolaşan kəlamlar var. Onlardan biri də insan özü hansısa məsələni yaxşı bilməlidir ki, başqasına da məsləhət verə bilsin. Platonun çox məşhur bir fikri var idi: “Dünyaya uşaq gətirə bilməyən qadının, ginekoloq olması dügüz deyil. Bu istiqamətdə xeyli müdrik insanların sözü var”.
Sosioloq söyləyib ki, özünün biliyi, həyat təcrübəsi olmayan insanların fikir bildirməsi, məsləhət verməsi düzgün deyil:
“Bu cəmiyyətə yaxşı təsir etmir. Bəzən televizora baxanda elə insanlar görürük ki, danışıqla görüntüsü üst-üstə düşmür. Üstəlik həmin insan danışdıqlarına əməl etmir. Bu da insanlarda inamsızlıq yaradır. İnsanın özünün etmədiyi bir şeyi kiməsə məsləhət görməsi gülüncdür”.