“SÜLHMƏRAMLILAR”IN “ÇEMODAN ƏHVAL-RUHİYYƏSİ”... - Putin Qarbağda rus hərbi kontingentinə “iş qalmadığını” etiraf edir
• Tarix: 6-10-2023, 22:00
“Rusiya sülhməramlılarının hüquqi statusu yalnız 2020-ci il bəyanatına əsaslanırdı. Onların missiyası yalnız atəşkəs rejiminin qorunmasından ibarət idi”.
Bunu Vladimir Putin “Valday” Klubunun son plenar iclasda deyib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan “sülhməramlılar”ın statusu ilə bağlı əlavə razılaşma imzalamağı məqsədəuyğun hesab etməyib və buna ehtiyac da yox idi: “Azərbaycan hesab edirdi ki, buna ehtiyac yoxdur. Azərbaycansız saziş imzalamaq isə mənasız idi”.
Rusiya başçısı əslində, bu fikirləri “nədən Rusiya Azərbaycanın anti-terror əməliyyatının və ermənilərin Qarabağdan köçünün qarşısını almadı, separatçıların başçılarını qorumadı” və s. bu kimi ittihamlara cavab olaraq, bir növ ermənilərin qarşısında özünə haqq qazandırmaq üçün deyib. Yəni, Rusiya yalnız atəşkəsi qorumağa cavabdeh idi. Belə olan halda, artıq Qarabağda qarşı-qarşıya duran hərbi qüvvələr, “təmas xətti”, qondarma qurum və s. kimi “sülhməramlılar”ın bu ərazidəki varlıqlarını şərtləndirən heç bir amil qalmayıb.
Hələ onu demirik ki, “sülhməramlılar” ötən dövr ərzində heç də Putinin dediyi “atəşkəsi qorumaqla” kifayətlənməyiblər. Onların erməni separatçı hərbi birləşmələrinə silah-sursat və digər ləvazimatlar daşımasını əks etdirən çoxsaylı videofaktlar. Azərbaycan tərəfi rəsmən bu faktları elan edib. İndi nə həmin işğalçı quldur birləşmələri var, nə də onların təminatı ilə məşğul olamağa ehtiyac qalıb.
Eyni zamanda, ermənilərin böyük əksəriyyəti Qarabağdan köçüb, qalanlar isə Azərbaycan vətəndaşlığını qəbul etməyə başlayıb. Azərbaycanın bu ərazilərədəki davranışları, erməni əhaliyə çağırışları, qəbul edilmiş rəsmi tədbirlər planı və s. BMT-nin rəsmi missiayasının Qarabağda heç bir etnik təmizləmə olamdığına dair obyektiv rəyinin ortaya çıxaması ilə nəticələndi. Bu rəylə Azərbaycanın Qərbdəki ən qatı əleyhdarları da hesablaşmaq məcburiyyətində qaldılar. Bütün bunlardan sonra, “sülhməramlılar”ın Qarabağda qalmasına nə ehtiyac var? Heç nə!
Paşinyanı Qarabağı Azərbaycan ərazisi kimi tanıdığına görə açıq şəkildə qınayan Putinin əsəbi məyusluğundan belə görünür ki, o da bu reallıqla barışmaq məcburiyyətindədir. Yəni, Putinin bu mövqeyi heç də “Azərbaycanı sevdiyindən”, yaxud Kremlin Qafqaz siyasətini “könüllü olaraq dəyişməsindən” irəli gəlmir. Rusiya sadəcə, Cənubi Qafqazdan böyük ölçüdə getmək məcburiyyəti və perspektivi ilə üz-üzə qaldığını etiraf etmək ərəfəsindədir. Bütün bunlar isə artıq “çamodan əhval-ruhiyyəsində” olan Qarabağdakı Rusiya hərbi kontingentinin nəinki 2025-ci ildən sonra, hətta həmin müddətə qədər Azərbaycan torpaqlarından çəkilib getməsini zəruri və qaçılmaz edir.