Qusarda etik ünsiyyətlə bağlı təlim baş tutub
• Tarix: 15-04-2025, 17:51
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, peşəkar təlimçi Günel İbrahim Qusar rayonunda dövlət qurumlarının əməkdaşlarına təlim keçib. Məqsəd dövlət, vətəndaş cəmiyyəti və özəl təşkilatlarının iştirakı ilə əlilliyi olan qadın və qızlara qarşı ictimai yerlərdə olan münasibətin dəyişməsi və onlara qarşı olan zorakılıq hallarının qarşısının alınması, onlar üçün icitmai xidmətlərin müyəssərliyinin və keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasıdır.
Təlim aşağıdakı sahələri əhatə edib:
Birgə yaşamaq mədəniyyəti;
Etik davranıış qaydaları;
Əlilliyi olan qadınlarla davranış etikası;
Öhdəliklərimiz;
Beyin kodları;
İctimaiyyətin vəzifəsi;Təlimdə, əsasən dövlət təşkilatlarının işçilərinə və xidmət personalının iştirak etməsinə üstünlük verilib. Əlilliyi olan qadınlar və qızlarla daha çox ünsiyyətdə olan dövlət qurumlarının əməkdaşlarına peşəkar ünsiyyət üzrə təlimin keçirilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda əlilliyi olan qadınlar və qızlarla daha sıx təmasda olan, onların sosial məsələlərinə diqqət yetirməkdə olan qrumların əməkdaşlarına əlilliyi olan insanlarla peşəkar etik ünsiyyətin incəlikləri haqda praktiki təlim keçilib. Əlilliyi olan qadın və qızlar və onların ailə üzvləri onlar üçün faydalı olan müxtəlif dövlət xidmətləri barədə, o cümlədən onlara qarşı zorakılığın müxtəlif formalarının tanınması ilə bağlı təlimatlandırılma aparılıb.
Təlimdə iştirak edən dövlət qurumlarının əməkdaşları maraqlı təlimin təşkilindən məmnunluqlarını bildirdilər. Dövlət qurumları ilə keçirilən təlimlərdə aktiv iştirakı və davamiyyət müşahidə edilir.
Etiket üzrə mütəxəssis bu halın  ümümiyyətlə baş verməməsi üçün öncədən profilaktik xarakterli davranışın tətbiq edilməsinin vacibliyini bildirmişdir. İlk dəqiqələrdə pozitiv, qarşı tərəfi qiymətləndirmədən və eyni zamanda aidiyyatı qurumlarla əlaqələndirici qabiliyyətə malik olmaqla bir çox narazılıqların önünü almaq mümükünlüyü öyrədildi. Təlim zamanı nitq mədəniyyəti, əlilliyi olan şəxslərə düzgün müraciət formaları haqqında məlumat verilmişdir.
Öyrədilən materialların aşılanma səviyyəsini ölçmək məqsədi ilə başlanğıc və sonda test sualar paylanılmışdır. Təlim sonunda konsultasiya yazılanların qeydiyyatə aparılmışdır. Sonda təlim iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub.Təlimdə 25 nəfər iştirak edib.
Qeyd edək ki, bu layihə “Əlil Qadınlar Cəmiyyəti” İctimai Birliyinin (ƏQC.İB) Qadınlara qarşı zorakılığa son qoymaq üçün BMT-nin Etimad Fondunun (UN Trust Fund) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirdiyi “Bakı, Gəncə şəhərləri, Qusar, Quba. Xaçmaz rayonlarında əlilliyi olan qadın və qızların ictimai xidmətlərə çıxışının təkmilləşdirilməsi” layihəsi çərçivəsində dövlət qurumlarına Qusar şəhrində daha bir təlim KOBİA mərkəzində təşkil olundu.
Qadınlara qarşı zorakılığa son qoymaq üçün BMT-nin Etimad Fondu (UN Trust Fund) eksklüziv olaraq yerli və milli səviyyədə qadınlara və qızlara qarşı zorakılığın bütün formalarının həllinə həsr olunmuş yeganə qlobal qrant vermə mexanizmidir.
The UN Trust Fund to End Violence against Women (UN Trust Fund) is the only global grant-making mechanism dedicated exclusively to addressing all forms of violence against women and girls.
Layihə Bakı, Gəncə şəhərləri və Quba, Qusar, Quba rayonlarını əhatə edir və sentyabr 2022 – avqust 2025 (cəmi 36 ay) müddəti ərzində icra olunacaq.