Tibb bacısı ərindən gələn qoxuya görə onun xəstəliyini aşkarlayıb
Mediaxeberleri.Az E-saglam.az -a istinadla xəbər verir ki, onun hekayəsini "People" nəşri yayımlayıb. Milne bildirib ki, əri 28 yaşında olanda bir gün onun qoxusunun dəyişdiyini hiss edib. 17 ildən sonra kişiyə Parkinson xəstəliyi diaqnozu qoyuldu. Xəstəliyi olan xəstələrin qohumları üçün dəstək qrupuna qatılarkən Milne burnunu çəkdi və kiminsə paltosunun içindən tanış bir qoxu hiss etdi. Məhz o zaman anladı ki, bu Parkinson xəstəliyinin qoxusudur. 2013-cü ildə həkimlər Milnenin bacarıqlarını yoxlayıb, ona Parkinson xəstəliyindən əziyyət çəkən insanların geyindiyi köynəkləri, eləcə də sağlam insanların geyindiyi köynəkləri veriblər. Milne, sonradan xəstəlik diaqnozu qoyulan bir kişinin geyindiyi bir köynəkdən başqa hər köynəyi düzgün müəyyənləşdirdi. Milne daha sonra köynək testini işə salmış professor Perdita Barrana xəstəliyin erkən aşkarlanması üçün bir test hazırlamağa kömək etməyə başladı. Barranın sözlərinə görə, Milnenin sebumda spesifik qoxuları hiss etdiyini öyrənmək mümkün olub. Professorun keçmiş tibb bacısı sayəsində əldə etdiyi məlumatlara əsaslanaraq istifadə etməyi təklif etdiyi yaxma testi indi xəstəliyi araşdıran Michael J. Fox Fondu ilə əməkdaşlıqda effektivliyi yoxlanılır. Milne əlavə edib ki, onun üçün bütün xəstəliklərin qoxusu fərqlidir. "Kiminsə şəkərli diabeti olub-olmadığını başa düşürəm. Kiminsə əməliyyat olunub-olunmadığını deyə bilərəm. Bir gün 18 nəfərlik palatada vərəm qoxusunu hiss etdim - bu Parkinson qoxusu kimi müşk qoxusu deyil, daha çox yağlı peçenye iyinə bənzəyir", - dedi. Tərcümə: Könül OrucJoy Milne adlı yüksək qoxu hissi olan keçmiş tibb bacısı Parkinson xəstəliyini qoxuya görə aşkar edə bildi və indi degenerativ xəstəlik üçün test hazırlamağa kömək edir.