İcra başçısı yaylaq torpaqlarını iş adamına satıb? - İddialara cavab
• Tarix: 15-09-2023, 06:40
Ötən gün Ağsu rayonu Ərəbuşağı kənd sakini Azər Mürsəlovun 22 ildir istifadə etdiyi, heyvanlarını apardığı yaylaq torpaqları əlindən alınması ilə bağlı xəbər vermişdik.
Şikayətçinin iddiasına görə, yaylaq torpaqları İsmayıllı rayon icra başçısı Nahid Bağırov və müavinləri tərəfindən iş adamı Göyüşov Ədalətə satılıb.
Məsələ ilə bağlı İsmayıllı RİH-dən Bakupost.az –a açıqlama verilib.
Açıqlamada deyilir:
“Ağsu rayonu, Ərəbușağı kənd sakini Mürsəlov Azər Xandadaş oğlunun vaxtilə icarəsində olmuș yay otlaq sahəsi ilə bağlı yaranmış problem ilə əlaqədar müraciətinizə cavab olaraq bildiririk ki, Ağsu RİH başçısinın 17.08.2000-ci il tarixli 112 nömrəli Sərəncamı ilə Ismayıllı rayonunun inzibati ərazisində yerləşən "Hacıxan" adlanan yay otlaq sahəsində 135 ha örüş sahəsi 15 il müddətinə Azər Mürsəlova icarəyə verilmiş, müqavilə müddəti 2015-ci ildə başa çatmış və Azər Mürsəlov həmin Örüş sahəsindən müqavilə müddəti bitdikdən sonra da istifadə etməyə davam edib.
Həmin torpaq sahəsinin digər şəxsə icarəyə verilməsi ilə bağlı araşdırma aparılması məqsədilə tərəfimizdən Ağsu Rayon Icra Hakimiyyətinə şifahi sorğu verilib.
Ağsu RİH başçsının Ərəbuşağı İƏD üzrə nűmayəndəliyi tərəfindən İsmayıllı RİH-nə ünvanlanan 17.10.2022-ci il tarixli 273 nömrəli arayışda Azər Mürsəlovun təsərrüfatında 43 baş xırda buynuzlu heyvanın olduğu qeyd olunub.
Yay otlaq sahələrindən istifadə ilə əlaqədar qüvvədə olan qaydalara əsasən şəxsi təsərrüfatında 43 baș xırda buynuzlu heyvan olan fiziki şəxsə 135 hektar yay otlaq sahəsinin icarəyə verilməsinin qanunamüvafiq hesab edilmədiyi barədə tərəfimizdən Azər Mürsəlova rəsmi məktub göndərilib.
Azər Mürsəlovun əvvəllər icarəsində olmuş sözügedən yay otlaq sahəsində heyvan
yerləşdirdiyi barədə İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinə daxil olan məlumata əsasən yerində araşdırma aparmaq üçün Rayon İcra Hakimiyyətinin, İsmayıllı Rayon Polis Şöbəsinin, İsmayillı Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzinin, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin Qəbələ Ərazi Şöbəsinin əməkdaşları sözügedən yay otlaq sahəsində olmuş, Azər Mürsəlovun qeyri-qanuni olaraq həmin örüş sahəsində öz mülkiyyətində olmayan, digər şəxsə məxsus xırda buynuzlu heyvanları yerləşdirdiyi məlum olmuş və etdiyi əməlin qanunazidd olduğu ona izah edilib. Azər Mürsəlov verdiyi izahatda növbəti 3 gün ərzində həmin örüş sahəsini boşaldacağını bildirib.
Həmçinin qeyd edirik ki, Azər Mürsəlov məsele ile əlaqədar dəfələrlə Rayon İcra Hakimiyyətində olub, icarəsində olmuş yay otlaq sahəsinin müqavilə müddətinin 2015-ci ildə bașa çatdığı ona bir daha xatırladılıb, təsərrüfatında olan heyvanların baş sayına uyğun olaraq digər sahələrdən icarəyə yay otlaq sahəsinin verilməsinin mümkünluyü ona izah edilib”.