Həkimlər Yer üzünün qanadsız mələkləridir
• Tarix: 11-04-2024, 11:10
Məşhur rus yazıçısı, həkim A.P.Çexov həkimlik sənəti haqqında demişdir: "Həkimlik sənəti qəhrəmanlıqdır, hünər deməkdir. Bu peşə adamdan fədakarlıq, pak niyyət tələb edir. Hər kəs buna qadir ola bilməz. Bunun üçün həkimin fikri aydın, qəlbi təmiz olmalıdır".
A.P.Çexovun  həkimlər haqqında  düşündüyü bu dəyərli fikirləri eynilə  doktor Nadir Əhmədli haqqında  demək olar.
O, sənətinə vicdanla yanaşan, diqqətcil,  qayğıkeş, daim  elmi  axtarışlarda  olan tələbkar həkimlərimizdən biridir.
Əhmədli Nadir Şofiq oğlu 8 sentyabr  1958-ci ildə Bakı şəhərində həkim ailəsində dünyaya göz açmışdır.
Atası Şofiq Əhmədov tanınmış ortoped-travmatoloq cərrah  idi.
Doktor  Şofiq  Əhmədov  uzun illər  Azərbaycan  Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin baş travmatoloqu  olmuşdur.
Həmçinin anası Tamara xanım ixtisasca uşaq həkimi idi.
Nadir Əhmədli 1965-1975-ci illərdə Nəsimi rayonu Mehdi Hüseynzadə adına 19 saylı orta məktəbdə təhsil almışdır.
Orta məktəb təhsilini əla qiymətlərlə bitirib Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun müalicə profilaktika fakültəsinə qəbul olunmuşdur.
1982-ci ildə institutu müvəffəqiyyətlə bitirdikdən sonra
1982-1983-cü illərdə Sumqayıt Şəhər  Təcili Yardım  Stansiyasında  çalışmışdır.
1984-cü ildən 1987-ci ilədək  Sumqayıt Şəhər Dəri- Zöhrəvi Dispanserinin uşaq şöbəsində  fəaliyyət göstərmişdir.
Nadir Əhmədli 1987-1989-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun  dermatologiya və venerologiya  kafedrasında kliniki ordinaturanı  müvəffəqiyyətlə bitirmişdir.
O, 1989-cu ildən 2021-cı ilədək 1 saylı Bakı Şəhər Dəri-Zöhrəvi Dispanserində dermatoveneroloq kimi fəaliyyət göstərmişdir.
2000-2002-ci illərdə parallel olaraq 3 saylı Uşaq Dəri-Zöhrəvi Dispanserinə konsultant həkim-dermatoveneroloq dəvət edilmişdir.
Doktor Nadir Əhmədli 1990-1992-ci illərdə Moskva Mərkəzi Elmi-Tədqiqat Dəri-Zöhrəvi İnstitutunun dermatologiya şöbəsində çalışıb.
Həmin dövrdə sızanaq xəstəliyi ilə bağlı uğurlu fəaliyyəti olmuş  və
SSRİ-nin ən tanınmış professor -   dermatoloqları ilə birlikdə çiyin-çiyinə çalışaraq tibb elminin  dermatologiya sahəsində müvəffəqiyyətlər  əldə etmişdir.
Hal- hazırda  Moskva dermatoveneroloqlar cəmiyyətinin üzvüdür.
O, həmcinin Moskvada çalışdığı dövrdə  Dəri-Zöhrəvi Elmi- Tədqiqat  İnstitutunda konsultasiya şöbəsinin müdiri məşhur dermatoloq S.M. Fyodorovu qısa bir zamanda  müvəqqəti olaraq  əvəz etmişdir və  həmin institutun qayda-qanununa uyğun olaraq SSRİ-nin müxtəlif  şəhərlərindən,  həmcinin Moskva şəhərindən elmi dərəcəsindən asılı olmayaraq, hər hansı bir həkim tərəfindən konsultasiya məqsədilə göndərilən pasientlərin diaqnozunu təsdiqləyən ilk azərbaycanlı həkim-dermatoloq idi.
Nadir Əhmədli Moskvada bir müddət çalışdıqdan sonra vətənə geri dönür. Yurddaşlarının şəfa tapması üçün bilik və bacarığını onlardan əsirgəmir.
2017-ci ildə doktor Nadir Əhmədli Odessa və Moskvada keçirilən Avropanın ən görkəmli dermatokosmetoloqları, o cümlədən məşhur italyan professoru A.Çekarelli, digər İspaniya və Ukrayna dermatokosmetoloqları ilə birgə  seçilmiş  7 spikerdən biri olaraq , dermatokosmetologiya üzrə Beynəlxalq seminara spiker kimi dəvət almışdır.
O, həmçinin 2018-ci ildə bir müddət təcrübə mübadiləsi məqsədilə İstanbul Qazi Osmanpaşa Xəstəxanasında çalışmışdır.
Pandemiyadan əvvəl  Ukraynanın Lvov şəhərinə baş məsləhətçi-dermatoloq kimi dəvət edilmişdir.
Hazırda ölkədəki vəziyyətlə əlaqədar olaraq  Ukraynada fəaliyyət göstərməkdən imtina etmişdir.
________________//________________
Doktor  Nadir Əhmədli müxtəlif dəri xəstəlikləri haqqında elmi məqalələrin, metodiki göstərişlərin, dərs vəsaitlərinin  müəllifidir.
O, tibb elminin əsaslarını  həm  təcrübə yolu ilə,  həm də nəzəri  cəhətdən  mükəmməl bildiyindən bir çox xəstəliklərin - vitiliqo,  alopesiyalar, psoriaz, ekzema, gənclik sızanaqları, rozasea xəstəliyi, neyrodermit, irsi dəri xəstəlikləri, göbələk mənşəli dəri xəstəlikləri, uşaq dəri xəstəlikləri və digər dəri xəstəliklərini yüksək səviyyədə müalicə edir.
Doktor Nadir Əhmədli hal-hazırda Mediplanet klinikasında çalışır.
Nadir doktora nəinki  Azərbaycandan,   həmçinin dünyanın bir çox ölkələrindən müalicə məqsədi ilə  pasientlər    müraciət edirlər.
Onun istedadı və bacarığı  sayəsində  İspaniyadan, İtaliyadan, Almaniyadan, Fransadan, Türkiyədən, Ukraynadan, Çindən, Kanadadan,  ABŞ- nın    Nyu York şəhərindən   gələn xəstələr  sağlam həyat tərzinə  qovuşmuşlar.
Bunu  həmçinin   həkimin Instagram səhifəsində  xarici pasientlərin Mediplanet klinikasında olduqları zaman verdikləri müsahibələr də təsdiq edir.
Dermatoloq  Nadir Əhmədlinin uzun zaman üzərində çalışdığı, dəri xəstəlikləri əleyhinə hazırladığı  məlhəmlər, kremlər, saç tökülməsinə qarşı hazırladığı losyon və şampunlar, həmçinin digər  kapsullar -  «NAD» seriyası preparatları  İsveçrənin Cenevrə şəhərində Beynəlxalq Madrid Sistemi ilə qeydiyyatdan keçərək, «R» brend ticarət nişanına layiq görülmüşdür. 2023- cü ilin dekabrında  bu preparatlar   dünyanın 130 ölkəsində,  o cümlədən   ABŞ, Kanada, İsrail və bir çox Avropa ölkələrində realizə olunmaq hüququ qazanmışdır.
Nadir Əhmədlinin həyat  yoldaşı Nərminə xanım Əhmədova ixtisasca həkimdir.
Oğlu
Orxan Əhmədov Azərbaycan İqtisad Universitetində  təhsil alıb.
Qızı
Gülmin xanım  Əhmədova Azərbaycan Tibb Universitetini bitirmişdir.  İstanbul Qazi Osmanpaşa Universitetinin oftalmalogiya şöbəsində ixtisaslaşmışdır.  Doktor  Gülmin  xanım uzun müddət Almaniyada çalışmışdır və həmçinin Hindistanda sərbəst şəkildə pasientlər üzərində uğurlu cərrahi əməliyyatlar aparmışdır.
O, 2023-cü ilin  iyun ayında Roma şəhərində keçirilən Dünya Qlaukoma 10-cu Yubiley Konfransında  Azərbaycanı təmsil edib.
İnglis və alman dilində sərbəst danışır.
Gülmin Əhmədova hazırda Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya  Mərkəzinin cərrah-oftalmoloqudur.
Qardaşı -  Natiq Əhmədov  uzun illər  akademik M.Ə. Mirqasımov adına Respublika Kliniki Xəstəxanasında həkim-travmatoloq kimi fəaliyyət göstərib.
Həmçinin travmatologiya şöbəsinə rəhbərlik etmişdir.
Bacısı - Afət xanım Abdullayeva  M.Ə.Mirqasımov adına Respublika Kliniki Xəstəxanasında Ultrason  diaqnostika (USM) həkimidir.
1999- cu ildə  ABŞ-nın  Hyüston şəhərinin  Tibb Hospitalında  2 ay  təcrübə mübadiləsində  iştirak etmişdir.
Dermatoveneroloq  Nadir Əhmədli hal-hazırda Mediplanet klinikasında çalışır.
Nadir doktor mehribanlığı, səmimiyyəti, dürüstlüyü və digər gözəl cəhətləri  ilə  insanların ruhuna nüfuz edə bilən həkimlərdəndir.
Onun iç dünyası ilə həkimlik sənəti bir-birini sıx  tamamlayır.
Xəstələri sağlamlığına qovuşduran, onlara sevinc  bəxş  edən  bu   nəcib, xeyirxah  həkimə sənətində  uğurlar, yeni- yeni elmi  nailiyyətlər arzu edirik.
Qeyd:
Nadir Əhmədli  Azərbaycan SSR- nin  əməkdar müəllimi Bilal Əhmədovun nəvəsidir.
B.Əhmədov Qazax rayonunun İkinci Şıxlı kəndində yaşamışdır (1888- 1963).