Tanınmış hüquq-müdafiəçisi bildirir: "Cənab Z.Orucov, gələcəkdə bir daha belə müraciətlər yazmamağınız üçün NK 80 saylı qərarını və Qaz paylayıcısı ilə məişət qaz qurğusu istifadəçisi arasında qazın alqı-satqısı Müqaviləsini ( Qazdan istifadə Qaydaları”na 2 nömrəli əlavə ) oxumağınız, -mariflənməniz üçün diqqətinizə çatdırıram.
-“ Qazdan istifadə Qaydaları”nın təsdiq edilməsi haqqında” Nazirlər Kabinetinin 12 may 2011-ci il 80 saylı qərarı
5.Qazın dəyərinin ödəmə şərtləri
5.3. İstifadə olunan qazın dəyəri yalnız bank və ya poçt şöbələri vasitəsilə ödənilir.
5.5. Qaz paylayıcısının istehlakçıya verdiyi qazın sayğacla müəyyənləşdirilən hesabı istehlakçıya paylayıcı tərəfindən təqdim edildikdən (göndərildikdən) sonra bir ay müddətində tam ödənilməlidir.
6.İstehlakçıya qazın verilməsinin dayandırılması əsasları
6.1. Qaz paylayıcısı bu Qaydaların 3.1.4-cü yarımbəndinin tələblərinə əməl etməklə aşağıdakı hallarda qazın verilməsini dayandırır:
6.1.4. qaz paylayıcısının istehlakçıya verdiyi qazın sayğacla müəyyənləşdirilən hesabı istehlakçıya qaz paylayıcısı tərəfindən təqdim edildikdən (göndərildikdən) sonra bir ay müddətində tam ödənilmədikdə;
-Qaz paylayıcısı ilə məişət qaz qurğusu istifadəçisi arasında qazın alqı-satqısı Müqaviləsi
Paylayıcının hüquqları:
2.2.6.4. Paylayıcının İstehlakçıya verdiyi qazın sayğacla müəyyənləşdirilən hesabı İstehlakçıya Payalayıcı tərəfindən təqdim edildikdən (göndərildikdən) sonra bir ay müddətində tam ödənilmədikdə
2.3. İstehlakçının vəzifələri:
2.3.1. qaz sayğacının göstəricisinə əsasən hesablanmış və Paylayıcı tərəfindən təqdim edilmiş (göndərilmiş) hesab üzrə qazın dəyərini tam ödəmək;
NK 80 saylı qərarı və istehsalçı ilə istehlakçı arasında bağlanmış müqavilə deyir ki,istifadə olunmuş qaz pulunun ödənilmə məsuliyyəti abonentin üzərindədir. Abonent cəzalanmalıdır. Yazdığınız Xidməti yazı isə NK qərarına və "Qazdan istifadə Qaydaları”na 2 nömrəli əlavəyə ziddir. Buna görə isə siz və işçilərin cəzalandırılması üçün Ağsu RQİİ rəisi cənab Vəli Sadıqova müraciət edən Qurban Mehdiyev məsuliyyət daşıyırsınız.