torpaqcanlı olmanıza, səmimiyyətinizə, uzaqgörənliyinizə, çətinliklərə sinə gərməyinizə,
hədsiz hövsələli olmağınıza, polad iradəliliyinizə, əyilməyən vüqarınıza, özünüzə və İctimai Birliyin
üzvlərinə tələbkarlığınıza, hər birimizi sona qədər diqqətlə dinləmənizə, tələsmədən
doğru nəticə çıxarmanıza hər zaman qibtə etmişik. Siz insanlara, örnəksiniz. Biz sizinlə fəxr edirik".
İctimai Birliyin İdarə heyətinin qərarı ilə Hüseyn Xəlilov "Qazax" Xeyriyyə İctimai Birliyinin yaradılmasında və fəaliyyətində xüsusi xidmətlərinə, İctimai Birliyin Qazax və Ağstafa rayonlarında təşkil etdiyi bütün tədbirlərində iştirak etdiyinə, eləcə də riyaziyyat elminin inkişafında göstərdiyi misilsiz xidmətlərinə görə və anadan olmasının 85 illik yubileyi münasibətilə "Xalq şairi Səməd Vurğun adına diplom"la təltif olundu. Rafail İncəyurd "Xalq şairi Səməd Vurğun adına diplom"u Hüseyn Xəlilova təqdim etdi.
Hüseyn Xəlilovun tələbələri adından Qənimət Səfərov çıxış edərək müəlliminə olan arzularını tədbir iştirakçıları ilə bölüşdü: "Qazax mahalının dəyərli ziyalıları, hörmətli ağstafalılar, hər birinizi bu dəyərli gündə salamlamaqdan çox şadam. Mən Hüseyn müəllimin tələbəsi olmuşam. Hüseyn Xəlilovu 1976-cı ilin axırlarından tanıyıram. O dövrdə ali məktəblərə rüşvətlə, yaxın qohumluqla, yuxarı vəzifədə olanların tapşırığı ilə oxumaq normal sayılırdı. Amma mən institutda tanış, biliş, dayı və əmi olmadan mehribanlıq və hörmətlə qarşılandım. İlk gündən Hüseyn müəllimin zabitəliliyini, səmimiyyətini, kamillikdən doğan sadəliyini, rastlaşdığı hər bir insana qayğı ilə yanaşdığı gördüm. Hazırlıq kursunda dərslər başlayandan bir
neçə gün sonra fakültənin komsomol təşkilatının katibi seçildim. Fakültənin dekanı da Hüseyn Xəlilov idi.
Tələbələrin fəaliyyəti ilə bağlı tez-tez fakültənin dekanıyla görüşməli olduğumdan Hüseyn müəllimi
yaxından müşahidə etməli olurdum. O, böyük dinləmə qabiliyyəti olan, tərəf müqabilinin kim olmasından asılı olmayaraq, ona çox hörmətlə yanaşan birisi kimi yaddaşımda qaldı. Təmənnasızlığı isə tamam başqa bir aləm idi. Bu müsbət, insani keyfiyyətlərinə görə biz bir tələbə olaraq həmişə onunla fəxr etmişik və Hüseyn müəllimə bənzəməyə çalışmışıq. Hüseyn müəllim, siz bizim fəxrimizsiniz. Sizə yalnız və yalnız hər zaman olduğu kimi mənalı həyat arzulayırıq. Yubileyiniz mübarək".
Şair-publisist, Ağstafa Yazıçılar Evinin rəhbəri Aydın İbrahimoğlu, DTX-nin ehtiyatda olan polkovniki Məzahir Əliyev, AZTU-nun təqaüddə olan müəllimi, mühəndis Yusif Yaqubəli, şair Şirin Namazov, Ağstafa rayon Ağsaqqallar Şurasının sədr müavini Cəmaləddin Rzayev Hüseyn müəllimin insanlığından, böyük mənəvi dəyərlərə sahib olmasından, vətənpərvərliyindən danışdılar: "Hüseyn müəllim sözün əsl
mənasında ağsaqqaldır, bu adın ağırlığına da, sanbalını da hiss edir, çalışır ki, bu müqəddəs adı doğrultsun, daha da ucaltsın.
Hüseyn müəllim təvazökarlıq mücəssiməsidir və ondan öyrəniləsi çox mətləblər var. O, gözəl insan və gözəl alim xüsusiyyətlərini özündə çəmləşdirmiş kamil ziyalılarımızdandır".
Əfsanəvi hərbçi, Birinci Qarabağ müharibəsində qanı, canı ilə Vətənin keşiyini çəkən, keçdiyi şərəfli döyüş yoluna görə el arasında "Qrad Maksud" kimi şöhrət qazanmış Maksud Aşurov Hüseyn müəllimi təbrik edərək, onun vətənpərvərliyindən, "Qazax Xeyriyyə" Cəmiyyətində (ilk adı) olan fəaliyyətindən qürur hissi ilə danışdı: "Hörmətli yubiley iştirakçıları, mən də bu gün xoşbəxtəm ki, Hüseyn Xəlilovun 85 illik yubileyinə dəvət almışam. Hüseyn müəllimi həm eloğlum, həm böyük şəxsiyyət, alim, ziyalı kimi bütün qazaxlılar, ağstafalılar kimi mən də yaxşı
tanıyıram. Hüseyn müəllim haqqında söz demək mənim üçün fəxrdir. Mən 1990-cı illəri xatırlamaq istəyirəm. Çox çətin vaxtlar idi. Müharibə gedirdi. Silah tapılmırdı. Bakıdan "Qazax Xeyriyyə" Cəmiyyətinin xətti ilə Nəriman Həsənzadə və  Hüseyn Xəlilov cəbhədəki vəziyyətlə bağlı Ağstafaya gəlmişdilər. Özləri ilə xeyli sovqat gətirmişdilər. Onlar təxminən bir saat yarım bizimlə bir yerdə oldular. Bizim ümumi vəziyyətlə tanış oldular.
Problemlərimizi soruşdular. Əsas problemimiz birbaşa Müdafiə Nazirliyinin səlahiyyəti daxilində idi. Belə ki, bizdə olan 2 ədəd 16 lüləli qrad qurğusu qanuni döyüş tələblərinə cavab vermirdi. Çünki biz onları Gəncədə qustar üsulla yığdırmışdıq. Lülələrdə yiv olmadığına görə mərmiləri əsas hədəflərə
göndərmək çətin olurdu. Az bir hissəsi tuşlanan hədəfə çatırdı. Bir sözlə bu qurğular hələki görüntü yaratmaq və düşmənin həmləsini dəf etmək üçün yarayırdı. Buna baxmayaraq düşmənin dişini qırıb qorxutmağa nail olmuşduq. Görüşün sonunda Hüseyn müəllim vətənpərvərlik mövzusunda xırdaca bir çıxış elədi. Ancaq bu çıxışın bir ordunu ayağa qaldıracaq qədər təsiri varıydı. Ayrılıq vaxtı isə bizə heç bir vəd vermədən torpaqları bizə, bizi isə Allaha tapşırıb getdi. Aradan az bir vaxt keçmişdi. Mənə
məlumat verdilər ki, Səttarxan adına maşınqayırma zavodunda 4 ədəd 16 lüləli Qrad qurğusu hazırlanıb. "Qazax Xeyriyyə" Cəmiyyətinin xətti ilə Qazağa göndərilib. Həmin qurğuların üçünü bizə, birini isə Qazağa göndərmişdilər. Bu təşəbbüs Hüseyn müəllim tərəfindən gəlmişdi. Biz bu qurğuların gücünü Gədəbəydə Başkənd əməliyyatında göstərdik. Düşmənə bu bölgələrdə baş qaldırmağa imkan vermədik. Tez bir zamanda adımız bütün Gəncəbasar bölgəsində yayılmışdı. Bu fədəkarlığımız, sərrast döyüş qabiliyyətimiz düşmənə vurduğumuz ağır zərbələr Müdafiə Nazirliyində də əks-səda vermişdir. Bu nailiyyətlərimizi fərəh hissi ilə izləyən Hüseyn Xəlilov "Qazax Xeyriyyə" Cəmiyyətinin qarşısında təşəbbüs qaldırıb. Məni "Qazax Xeyriyyə" Cəmiyyətinin təsis etdiyi Ə.Şıxlınski adına diplomla mükafatlandırmağa nail oldu.
Təltif mərasimindən sonra o bizi bir neçə nəfərlə birlikdə öz evinə qonaq apardı. Yekun olaraq demək istəyirəm ki, Hüseyn müəllim sözün əsl mənasında xalqın fəxr edəcəyi qədər çox böyük bir insandır. Hörmətli, qədirbilən, vətənpərvər Hüseyn müəllim, sizə uzun ömür, can sağlığı arzulayıram. 85 illik yubileyiniz mübarək".
Aşıq Nurəddinin ifası yubiley tədbirinə xüsusi rəng qatdı.
Yubiley tədbirində "Qazax" Xeyriyyə İctimai Birliyinin mətbu orqanı olan "Dəli Kür" qəzetinin Hüseyn Xəlilovun 85 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi jurnal buraxılışı da təbdir iştirakçılarına təqdim olundu.
100 səhifədən ibarət olan jurnalda Hüseyn Xəlilovun Azərbaycanda və Türkiyədə işlədiyi vaxtlarda onunla eyni dövrdə çalışmış müəllim yoldaşlarının, dostlarının, ziyalıların, millət vəkillərinin, elm adamlarının, Azərbaycanda və qardaş ölkə Türkiyədə dərs dediyi tələbələrin, ailə üzvlərinin, doğmalarının Hüseyn müəllim haqqında düşüncələri, unudulmaz, dəyərli xatirələri, təbrikləri yer alıb. Həmçinin Hüseyn müəllimin həyat yolunda rastlaşdığı (yaşadıqları) İlahi hadisələr, qələmə aldığı şeirlər, hekayələr və ömür yolundan foto şəkillər də jurnalda yer alıb.
Yubiley yüksək əhval-ruhiyyə ilə başa çatdı.