Rektorun sahib olduğu MÜLKLƏRİN SİYAHISI: Universitet, kollec, orta məktəblər, klinika
• Tarix: 17-07-2024, 23:51
"Kimin ağlına nə gəlirsə, onu da yazır. Fakta söykənməmiş yazılara fikir verməmək lazımdır. Yalan məlumatlardır. "Muğanbank" hara, "Oksigen" klinikası hara?! "Oksigen" klinikasının "Muğanbank"dan nə asılılığı ola bilər ki?"
Bu fikirləri Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Əhməd Vəliyev İqtisadiyyat.az-a müsahibəsi zamanı səsləndirib.
O, həm "Muğanbank", həm də "Oksigen" klinikasının ona aid olub-olmaması ilə bağlı məlumatlara, indiyədək ictimaiyyət üçün qaranlıq qalmış bir sıra məqamlara aydınlıq gətirib.
- Əhməd müəllim, "Muğanbank"ın "Oksigen" klinikasını məhkəməyə verməsindən sonra yerli mətbuatda klinika barədə, klinikanın sizə aid olması barədə xəbərlər dərc edilib. Həmin materiallarla tanış olmusunuz?
- Yox, həmin xəbərləri izləməmişəm. Nə olacaq ki?! Kimin ağlına nə gəlirsə, onu da yazır. Fakta söykənməmiş yazılara fikir verməmək lazımdır. Yalan məlumatlardır. "Muğanbank" hara, "Oksigen" klinikası hara?! "Oksigen" klinikasının "Muğanbank"dan nə asılılığı ola bilər ki?
- Asılılıqdan söhbət getmir. Məhkəmə predmeti kimi işin mahiyyəti kredit müqaviləsi üzrə mübahisələrlə bağlıdır.
- Yox, yalan söz-söhbətlərdir. Amma mən sizdən bir məsələni dəqiqləşdirim: yazılıb ki, "Muğanbank" "Oksigen" klinikasını məhkəməyə verib, yoxsa əksinə?
- Məhkəmənin saytında məhz bankın klinikaya qarşı iddia qaldırdığı göstərilir.
- Boş şeylərdir. "Muğanbank" getsin, hələ öz başının milçəyini qorusun. "Oksigen" klinikası ilə "Muğanbank"ın arasında nə bağlılıq ola bilər ki?
- Bağlılıq odur ki, klinikanın qanuni təmsilçisi olan Füzuli Həsənov sizin universitetdə köməkçinizdir. Doğrudurmu?
- Bəli, Füzuli Həsənov mənim köməkçimdir. Amma qanuni təmsilçi nə deməkdir? Əhməd müəllim ayaq üstə durursa, hansı təmsilçiliyə ehtiyac ola bilər?
- Amma kommersiya qurumu qeydiyyatdan keçərkən onun qanuni təmsilçisi olmalıdır.
- Bu informasiyalarla bağlı məlumatı Füzuli Həsənov verib?
- Yox, Əhməd müəllim. Dövlət Vergi Xidmətinin saytında klinikanın qanuni təmsilçisi kimi Füzuli Həsənovun adı qeyd edilib.
- Xeyr, klinika onun adına deyil, yalan məlumatdır.
- Bəs, klinika kimindir?
- "Oksigen" klinikası mənim həyat yoldaşımındır, onun adınadır. Klinikanın binası da mənim adımadır.
- Belə çıxır ki, qanuni təmsilçiliyi köməkçinizə etibar etmisiniz?
- Qanuni təmsilçi nəyə deyirlər bilirsiniz? Zərurət yarananda bir adama etibarnamə verirsən ki, get filan sənədə imza at. Qanuni təmsilçinin nə səlahiyyəti var ki? Maliyyə, alqı-satqı və digər heç bir səlahiyyəti yoxdur. Qanuni təmsilçi sadəcə olaraq yaranan müəyyən işlərin - qaz, su, işıq və s. məsələlərin həlli ilə bağlı - dalınca getmək üçündür.
- Əhməd müəllim, klinikanın həyat yoldaşınıza məxsus olmasını deyəsən ilk dəfə açıqlayırsınız. Elədirmi?
- Bəli, həyat yoldaşımındır.
- Bəs "Muğanbank"ın da sizə aid olmasına dair yayılan məlumatlara münasibətiniz necədir?
- Xeyr. "Muğanbank"ın nə mənə, nə də mənim övladlarıma aidiyyəti olub. "Muğanbank" kürəkənimindir. Onun da öz nəsli, öz kökü var. Yad bir adamdır. Bankın mənə nə aidiyyəti ola bilər ki? 30 ildir özü işləyib. Mənə aidiyyəti olsaydı, mən heç qoyardım ki, o düz işləməsin? Ona görə də mənə aidiyyəti olsaydı, belə bir problemlə qarşılaşmazdılar.
- Əhməd müəllim, bəs sizə aid olanlar nədir?
- Mənə aid olanlar universitetdir, kollecdir, orta məktəblərdir... Bunlar da başqa məsələdir. Bir ara yazırdılar ki, bütün banklar mənə bağlıdır. Dedim yazın, bütün banklar, özəl universitetlər mənə bağlıdır.
- Yeri gəlmişkən, universitetdə ümumi vəziyyət necədir?
- Universitetdə ümumi vəziyyət digərlərində necədirsə, bizdə də elədir. Tələbə qəbulunu Dövlət İmtahan Mərkəzi aparır. Prosesi də özümüz qurmuşuq və Odlar Yurdu Universiteti dünya səviyyəli bir ali məktəbə çevrilib.
- Əhməd müəllim, növbədənkənar parlament seçkisində iştirak üçün nə əcəb namizədliyinizi irəli sürməmisiniz?
- Mənim 80-ə yaxın yaşım var. Bu yaşda deputat olum? Mən bu yaşda zorla gəzirəm. Belə parlament üzvü olar? Bu gün yol gənclərindir, orada gənclər oturmalıdırlar. 10 il deputat olmuşam və necə lazımdırsa, işləmişəm.
Qeyd edək ki, ləğv prosesində olan "Muğanbank" ASC "Oksigen" klinikasına qarşı məhkəmədə iddia qaldırıb.
Bankın klinikaya qarşı qaldırdığı iddiası bir neçə gün öncə Bakı Kommersiya Məhkəməsinə daxil olub. İşin mahiyyəti isə kredit müqaviləsi üzrə mübahisələrlə bağlıdır. Yerli mətbuatda həm bankın, həm də klinikanın Odlar Yurdu Universitetinin (OYU) hazırkı rektoru Əhməd Vəliyevə bağlı olması ilə bağlı mütəmadi olaraq məlumatlar dərc olunub.
Çünki klinika kommersiya qurumu kimi dövlət reyestrində rektorun köməkçisi Füzuli Abbas oğlu Həsənovun qanuni təmsilçiliyi ilə dövlət qeydiyyatına alınıb. Əhməd Vəliyev isə barəsində yazılan məlumatlara indiyədək heç bir münasibət bildirməyib.