Məmur ciblərinə SU KİMİ AXAN büdcə pulları... - Nə bir soran var... nə də soruşduran...
• Tarix: 26-04-2024, 08:56
Kürdəmir rayon Suvarma Sistemləri idarəsinin müdiri Tahir Xəlilovun əvvəlki və hazırkı fəaliyyəti dövründə "özünəxidmət" yolları barəsində məlumat vermişdik.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, Kürdəmir rayonundan əvvəl Şəmkir rayon Suvarma Sistemləri idarəsində 6 aylıq müdir stajı keçən və elə bu qısa müddətdə də idarənin operatorlarından birinin iş zamanı baş vermiş ölüm hadisəsini "məharətlə" ört-basdır edərək, Kürdəmir rayonuna "transfer" olunan Xəlilovun barəsində redaksiyamıza daha bir neçə məlumatlar və görüntülər daxil olub.
Görüntülərdən belə məlum olur ki, təmiri üçün hər il dövlət büdcəsindən filan qədər pul ayrılan və anındaca "hopstop" edilən təkcə Mollakənd mexaniki suvarma idarəsinin Çərtəyəz kəndində yerləşən və xarabalığı xatırladan emalatxanası deyil, eyni zamanda Kürdəmir rayon Suvarma Sistemləri İdarəsinin 10-larla istismara yararsız, daha doğrusu təmirə ehtiyaclı texnikaları da var. Hansı ki, görüntüləri bizə göndərən mənbə bir ildir bu texnikaların işləmədiyi, lakin onların təmiri və yanacağı üçün mütəmadi olaraq, dövlət büdcəsindən pul ayrıldığını deyir. Onun sözlərinə görə yüz minlərlə qiyməti olan bu dövlət əmlaklarının operatorları texnikaların təmiri üçün idarənin müdiri Tahir Xəlilova dəfələrlə müraciət etsələr də, o, "mənə lazım olanda düzəldib, işləyəcəm" cavabını verib.
Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin rəhbəri Zaur Mikayılovun milyonçu müavini Rafiq Quliyevin hami durduğu bu "ərköyün" oğlan bəlli ki, rayonun ərazisindəki kollektor və su kanallarının təmizlik işlərini həyata keçirmir.
"Metallom həyəti"ni xatırladan istismar yararsız bu texnikalar Tahir Xəlilov fəaliyyətinin bariz nümunəsidir. Kimsəyə sirr deyil ki, bütün Suvarma Sistemləri idarələrinin bütün texnikalarının təmiri və yanacağı üçün dövlət büdcəsindən mütəmadi olaraq, müəyyən məbləğlər ayrılır. Elə isə maraqlıdır, vaxtaşırı kollektivinin "sevimli simaları" ilə restoranlarda ziyafət təşkil etdiyi deyilən "şahzadə" Xəlilov bu məbləğləri yoxa çıxarmaq üçün hansı "sehr növü"ndən istifadə edir ki, bu vaxta qədər ona "gözün üstə, qaşın var deyən olmayıb?"
Yox, bu sehr gücü də deyil əslində.
Yeri gəlmişkən, mənbənin redaksiyamıza bildirdiyinə görə milyonçu müavin Rafiq Aslanovun himayəsinə sığınan Tahir Xəlilov, eyni zamanda Zaur Mikayılovun keçmiş iş yoldaşı olub, yəni onun da hiper marketdə bir ticarət keçmişi var.
"Market" deyib, keçməyin. Görünür keçmişi Xəlilovun həyatının ən böyük şansı olub ki, bu gün o, əli cibində, dövlətin büdcəsinə "düdük uzadıb", havayı pulları doya-doya sovurur. Elə bu "havadan gələn" sorğu-sualsız pulların verdiyi özgüvəndir ki, bu gün o, işçilərlə də, vətəndaşlarla da, mətbuat nümayəndələri ilə də nə səmimi, nə də hüquqi əsaslarla danışmağı bacarır. Əlləri rüşvətə alışan, beyinləri yalnız pul qarşılığında hərəkət etməyə çalışan Tahir Xəlilov da, onun həmkarı Zərdab rayon Suvarma Sistemləri İdarəsinin müdiri Əhliman Kərimov da "hər dərdə kontur pulu ilə dərman tapacaqlarını" zənn edirlər. Söz yox ki, biraz da burada hamilərinin varlığından qaynaqlanan "yekəxanalıq" var.