Fidan Ələkbərlinin “Yeddi şahzadə xanım” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib - FOTO
• Tarix: 14-09-2023, 16:47
Bakı Kitab Evində istedadlı gənc yazar Fidan Ələkbərlinin yeddi orijinal nağıldan ibarət kitabının təqdimatı olub. Tədbirə ədəbiyyat biliciləri, uşaq ədəbiyyatı təmsilçiləri, yazıçı və şairlər, media nümayəndələri, tələbələr, gənc oxucular qatılıblar. İştirakçılar “Yeddi xanım şahzadə” kitabının ölkəmizdə, eləcə də beynəlxalq kitab çapı sferasında işıq üzü görən, xüsusilə uşaq və yeniyetmələrə ünvanlanan toplular sırasında özəlliyi ilə fərqlənən nəşr olduğunu nəzərdən qaçırmayıblar.
Həqiqətən də “Yeddi xanım şahzadə” həm bədii mətn qismində qələmə alınması, həm də poliqrafik təqdimatı  baxımından seçilən, cazibədar bir kitabdır.
Oxucu marağını çəkən ilkin şərt bütün yaxşı kitablar üçün əsas meyar sayılan dolğun bədii mətnlə bağlıdır.
Nağılların qəhrəmanları Nar xanım, Narınc xanım, Alma xanım, Püstə xanım, Səma xanım, Maral xanım, Bənövşə xanım olmaqla bərabər, həm də onları əhatə edən təbii mühit və tipik insanlardır.
Əgər kitabdakı maraqlı hekayətləri mifik ruh, nağıl ovqatının magiyası, başqa sözlə, özünəməxsus üslub ədəbi birləşdirirsə, hadisələrin istiqaməti, fərqli süjet xətləri və dəyişik sərgüzəştlərin sırası əsərləri bir-birindən tamamilə fərqlənir. Şahzadə xanımlar rastlaşdığı olay, xasiyyət, davranış, həyata baxış, hətta geyim-keçim, zahiri görünüş baxımından digərini təkrarlamır. Belə təəssürat yaranır ki, müəllif əsərlərini nağıl danışmaq xatirinə qələmə almayıb, əksinə lakonik hekayənin hər birində oxucunun kəşf edib dəyərləndirə biləcəyi ideya, etik, əxlaqi mənəviyyat işığı var.
Tədbir zamanı ilkin rəylərini bölüşən iştirakçılar Fidan Ələkbərlinin sadə, rəvan, eyni zamanda, obrazlı nəsr dilini xüsusi qeyd ediblər. Yazarın başqalarına bənzəməyən fərdi müəllif təhkiyyəsi çərçivəsində bol, necə deyərlər aşıb-daşan rənglərin, ahəngdar səslərin, səma genişliyinin təsviri, insan arzularının, özünəinamın, daxili mənəvi gözəlliklərin tərənnümü təbiidir, hadisələrin inkişafı ilə vəhdət təşkil edir.
Təqdimat tədbirinə iştirak edənlər “Yeddi xanım şahzadə” kitabının daha bir fərqlənmə nişanını - hər bir nağılın illüstrasiyalarla təqdimatını uğurlu sayıblar. Uşaq kitablarına, bəzən çox təəssüf ki, plagiat yolla oradan-buradan çırpışdırılmış komikslərlə bəzək-düzək vurulduğu bir dövrdə milli ruhlu mətnlərin mənasının açılmasına yardımçı olan çoxsaylı illüstrasiyalardan istifadə “Nağıllar”a yeni təsir imkanı qazandırır. Kitabda əməkdar rəssam Nüsrət Süleymanoğlunun fırçasından çıxan 60-dan çox rəsm əsəri yer alaraq mütaliə boyunca oxucuya yol yoldaşlığı edir.
Qloballaşma, internet mühitinin təsiri altında insanların birləşmək deyil, özlərinə qapandıqları, təkləndikləri mühitdə Fidan Ələkbərli haqlı olaraq yeni kitabını uşaqların hansısa yaş qrupu üçün deyil, ailəvi oxu kitabı qismində düşünmüş və bu düşüncəni reallaşdıra bilmişdir. Axı, müdrik, ibrətamiz nağıllar qədimlərdən bəri uşaqdan tutmuş qocaya qədər ailələri, qohumları, qonşuları bir ocaq başına toplayıb. İstər fərdi qaydada oxu, istər başqaları ilə bir yerdə, təki kitab dəyərli olsun, təki nağıllar darıxdırmasın, oxuyanı, dinləyəni sehrli dünyasına çəkib apara bilsin. “Yeddi xanım şahzadə” nağılları kimi.
Qonaqlar arasında xalq artisti Lyudmila Duxovnaya, Bakı kitab mərkəzinin direktoru, yazıçı Günel Rzayeva, Maqsud İbrahimbəyov adına yaradıcılıq mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova, əməkdar rəssam İrina Eldarqızı, vokalist və müəllim Qasım Xəlilov, əməkdar artist Yuliya Motorina, beynəlxalq müsabiqələrin laureatı Səidə Tağızadə, yaradıcı təbəqənin nümayəndələri və gənclər həmin tədbirdə iştirak ediblər.
Tədbirin təşkilatçısı Azərbaycan yazıçılar ittifaqının üzvü, rejissor və ssenarist, bir çox ədəbi layihələrin əsasını qoyan və rəhbərlik edən, şairə İrana Qasımova olub.
Təqdimat gecəsini  aparan Natella Kərimova kitab müəllifinin yaradıcılıq yolundan danışıb.
Səməd Vurğun adına Dövlət Akademik Rus Dram Teatrın aktrisaları Rumiya Ağayeva və Tamilla Abutalıbova Fidan xanımın müəllif olduğu “Yeddi xanım şahzadə” kitabından nağılları oxudular.
Azərbaycanın əməkdar artisti Nərgiz Əliyeva royalda müşayiət edib.
Gecənin qonaqlarına nağıllar kitabının motivləri üzrə musiqili plastik tamaşa da təqdim olunub.
Sonda Fidan Ələkbərli kitabın dərcində əməyi olan nəşriyyat qrupuna, toplunun rəssamına, mətbuat təmsilçilərinə, tədbirə qatılan hər kəsə minnətdarlığını bildirib, “Yeddi xanım şahzadə” kitabını iştirakçılar üçün imzalayıb.