40 gün "ölüm zindanı"nda yatan dənizçi: Ayaqlarımızı tikanlı məftillərlə bağladılar
• Tarix: 20-01-2024, 15:25
Yanvarın 20-də səhər saatlarında Məzahir kapitan mənə zəng elədi. Soruşdu ki, nə baş verir?
Mən həyacanlı şəkildə dedim ki, bəs bilmirsən, Bakıda gecə rus ordusu faciə törədib. Yaşlı, cavan, uşaq demədən hamısını öldürüblər...
Mediaxeberleri.AZ  20 yanvar faciəsi zamanı böyük fədakarlıqlar göstərən kapitan Vəfadar İbrahimli ilə həmsöhbət olub.
Biz o boyda Bakını ələ keçirmişik, sən balaca bir buxtanı ala bilmirsən?!
32 yaşım var idi. Vyetnamdam təzə gəlmişdim. Yanvarın 20-də hadisələrdən xəbər tutan kimi 5-6 saat içində bütün gəmilər bir araya yığıldı.Bax onların hamısını mən ora çağırmışdım. Bakı Buxtasını təmamilə blok etmişdik. Biz bir neçə rus hərbi gəmilərinə hücum etmişdik. Birdən gəmidə radiodan səslər eşitdik. Qorbaçovun səsini eşitdik gəminin radiosunda, Yazovla danışanda tutduq,, Vəziyyət necədir orda? Yazov dedi ki , bir problem var, bütün Bakını tutumuşuq, bir Bakı Buxtasını tututa bilmirik. Qorbaçovun səsi idi.. Qışqıra-qışqıra keçmiş SSRİ-nin müdafiə naziri, Sovet İttifaqı Marşalı Dmitri Yazova deyirdi ki , sən necə generalsan ki, onların öhdəsindən gələ bimirsən?! Biz o boyda Bakını ələ keçirmişik, sən balaca bir buxtanı ala bilmirsən?!
Əllərimiz qandallı idi, ayaqlarımıza qandal çatmadı, tikanlı məftillərlə bağladılar ayağımızı...
Ən böyük vahiməni Bakıda keçiridk. Dedilər ki, çıxıb gedirsiniz evlərinizə. Aldadırdılar bizi... 5 saat Şüvəlan həbsxanasında saxladılar bizi. Əllərimiz qandallı idi, ayaqlarımıza qandal çatmadı, tikanlı məftillərlə bağladılar ayağımızı. Məni də bir çox dənizçilər kimi ekstremist adı ilə tutub sürgünə apardılar. Qanın içindi idik, öləndə oldu, qalan da. Bizi türmə maşını ilə Nasosnuya apardılar. Ordan isə desant təyyarə ilə Krasnodara yola düşdük. Orada türmədə o qədər vurdular bizi...(danışdıqca qəhərlənir, qeyri-ixtiyari həyacanlanırdı)