Azərbaycanda mənzil dələduzluğunun qarşısını niyə almaq olmur?
• Tarix: 1-12-2023, 15:57
"Dövlətin mənə borcu var" deyən dələduz MTK rəhbəri Rauf Əliyevin hələ də Bakıda inşaatla məşğul olması təəccüb doğurur...
On illərdir ki, Azərbaycanda mənzil dələduzluğun adi gündəlik həyatımızın bir hissəsinə çevrilib və hər şeydən əvvəl insanlarımızın gündəlik üzləşdikləri bu bəlanın qarşısını almaq üçün əlaqədar qurumlar bu illər ərzində gərəkli addımların atmaması təəccüb doğurur. Hər şeydən əvvəl bu sahədə qanunvericilik dəyişdirilməli və ev alan şəxslərin vəsaitləri banklara əmanət qoyan vətəndaşların vəsaitləri kimi dövlət səviyyəsində sığortalanmalıdır.
Əks təqdirdə bu dələduzluğun qarşısını almaq heç də asan olmayacaq. Çünki dələduzluğa əl atıb bir mənzili bir neçə şəxsə satanlar sonlarının həbs olacağını əvvəlcədən bilir və buna şüurlr şəkildə gedirlər. Məsələ ondadır ki. insanların bütün ömrü boyu ev almaq üçün topladıqları pulları vicdanları azacıq belə ağrımayan bu dələduz sahibkarlar əldə etdilkəri milyonların cüzi hissəsini həbsxanada kef-damaq içində yaşamaları üçün özlərinə sərf edib bir neçə ildən sonra azadlıqlarına qovuşurlar. Olan isə bir ömür ev almaq xəyalı ilə yaşayıb sonucda əlində olanları dələduzların kef-damağına verən sadə insanlara olur.
Əslində isə Azərbaycanda mənzil dələduzluğu bağışlanmaz cinayətdir. Bu, vətənə xəyanət qədər ağır günahdır. Çünki bir mənzilin fırıldaq yolu ilə satılması bir ailənin, bir ocağın evini yıxmaq deməkdir. Bu, ev arzusu ilə yaşayan uşaqları gözü yaşlı qoymaqdır. Bu, vətəndaşı vətəndən, dövlətdən küsdürməkdir. Bu, dövlətə etibarı sarsıtmaq, inamı öldürməkdir. Ona görə ki, tikintiyə icazə verən, ona təminat verən dövlətin strukturlarıdır.
Ölkədə indiyə qədər neçə-neçə mənzil dələduzluğuna yol verən tikinti şirkətlərinin rəhbərləri həbs edilsə də, hələ də bu cür fırıldaqlarla məşğul olan və azadlıqda gəzənlər var. Onlardan biri də "İnşaat Konstruksiyaları” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin (MMC) vəzifəli şəxsləridir.
Baxmayaraq ki, onların barəsində başlanmış cinayət işinin istintaqı tamamlanıb, hələ də şirkət sahibləri Bakıda bir mənzili bir neçı nəfərə sataraq varlanmaq dələduzluğuna davam etdirirlər. Bu isə qanunlarımızda nə qədər boşluqların olmasından xəbər verir.
Qeyd edək ki, yüzlərlə vətəndaşa qarşı dələduzluq etməkdə təqsirləndirilən şəxs qismində "İnşaat Konstruksiyaları" MMC-nin sahibi Əliyev Rauf Rəhim oğlu, onun yaxın qohumu Əhmədov Rəsul Süleyman oğlu və Nəcəfov Zahir Vahid oğlu Cinayət Məcəlləsinin 177-189 - 178.4-cü maddələri ilə ittiham olunurlar. Bununla belə paytaxtın müxtəlif ərazilərində, hazırda Yasamal, Nəsimi rayonlarında yeni binalar tikməyə davam edərək yenə də eyni fırıldaqlarla məşğuldurlar.
Onlar barəsində yekun ittiham elan edilərək cinayət işi baxılması üçün Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinə göndərilib. İşin bu yerə gəlib çıxmasına, məhkəmə prosesinin başlanmasına rəğmən, Rauf Əliyev və dəstəsi vətəndaşları aldadır, yüzlərlə belə mənzil alan şəxslərin ümidlərini puç edirlər.
Bu azmış kimi, Rauf Əliyev yaxın çevrəsinə danışır ki, onu bu qanunsuz hərəkətlərə vadar edən guya dövlətin sifarişi ilə Pirallahı rayonunda şəhid ailələrinə bina tikməsi, sonra onun pulunu ala bilməməsi və itirdiyi məbləği kompensasiya etmək üçün dələduzluq etməyə başlamasıdır. Bu minvalla Rauf Əliyev Bakının ayrı-ayrı ərazilərində öz quldur dəstəsi ilə birlikdə binalar tikərək bir mənzili bir neçə nəfərə satmaqla pul qazanmağa davam edib. O, ətrafındakılara bildirir ki, sonrakı dövrdə də ona ayrılan torpaq sahələrində tikdiyi binalarda etdiyi fırıldağın pulları ilə digər dələduz əməllərini ört-basdır etməyə, şikayətçi vətəndaşları razı salmağa çalışıb. Və belə-belə Rauf Əliyev rəhbərlik etdiyi şirkəti vasitəsi ilə minlərlə insanı aldadıb. Bu günə qədər də aksiyalar keçirilib, şikayətlər olunub, nəticəsi yoxdur. Üstəlik, guya şəhid ailələrinə tikdiyi binanın pulunu ala bilməməsini bəhanə edərək fırıldağa yol verdiyini bəhanə etmək gülüncdür.
Qeyd edək ki, Cinayət Məcəlləsinin 177-189 - 178.4-cü maddələri ilə ittiham olunan 3 iş adamı ilə bağlı keçiriləcək istintaqa 280-dən çox zərərçəkən müraciət edib.
"İnşaat Konstruksiyaları" MMC-nin qanuni təmsilçisi, Rauf Əliyevin yaxın qohumu Əhmədov Rəsul Süleyman oğludur. "Dərəçiçək” MTK da Rauf Əliyevə məxsusdur.
Rauf Əliyevin şirkətləri 2016-cı ildə Bakının Yasamal və Nizami rayonlarında pilot layihələr çərçivəsində binalar tikib. Onlar dövlət tərəfindən icazəsi verilmiş 14 mərtəbəli binaların bəzilərini 17 mərtəbəyə kimi də yüksəldiblər. Rauf Əliyev vergidən yayınmaya görə də bir müddət əvvəl saxlanılmışdı.
Rauf Əliyevin aldadıb pullarını yediyi insanların siyahısı: