Yaradıcılığa asfaltdan başlayan, çəkdiyi tabloları sahibinə görə sevən azərbaycanlı DAHİ
• Tarix: 29-11-2023, 13:37
29 noyabr xalq rəssamı, əsərləri dünyanın ən möhtəşəm sərgi salonlarını bəzəyən Tahir Salahovun doğum günüdür.
Mediaxeberleri.Az rəssamla bağlı maraqlə məlumatları təqdim edir.
Tahir Salahov 29 noyabr 1928-ci ildə Bakıda anadan olub. 1945-ci ildə Bakıda orta məktəbi bitirən Tahir Salahov 1950-ci ildə Əzim Əzimzadə adına Bakı Rəssamlıq məktəbini bitirib və V.İ. Muxina adına Leninqrad ali rəssamlıq sənaye məktəbinə daxil olub.
Müsahibələrinin birində deyib ki, 1944-cü ildə 16 yaşında olarkən, Kirov parkında afişalar çəkən işləyib. O zaman afişaları asfalt üzərində yazmaq dəbdə idi. Bu afişaları gecə vaxtı çəkirmiş.
Şəkil çəkməyə marağı balaca Tahirə atası aşılayıb. Hələ kiçik yaşlarından evdə qardaşları ilə dəcəllik etməsin deyə, atası onlara müxtəlif rəsmlər çəkməyio tapşırardı. Axşam evə gələndə isə hansı şəklin daha yaxşı alındığını deyirdi. Bax beləcə, rənglər dünyasının sakininə çevrilib Tahir Salahov. Tək özü yox, hər üç qardaş rəssam olmağa qərar veriblər.
Bundan başqa, evlərindfə yemək otağının divarında gözəl, iri bir qravüra asılıb. Üzərində əlləri qandallanmış bir qadın. Tahir Salahov həmişə ona baxaraq yemək yeyərmiş. "Bu şəkil də mənim şüuruma təsir edərək, incəsənətə həvəs yaradıb", - deyə müsahibələrinin birində belə deyib. Bir də onu deyib ki, “Mən hamınıza məsləhət görərdim ki, evinizdə divardan heç olmasa, yaxşı bir reproduksiya asasınız. O sizə də, sizin övladlarınızın şüuruna da müsbət təsir göstərəcək”.
RƏSSAMLIQ DÜNYASININ ƏN GÖZƏL TABLOLARI
1951-ci ildə isə V.İ. Surikov adına Moskva İncəsənət İnstitutuna daxil olub.Tahir Salahov ilk əsəri olan “Dalğa” və “Estekada”nı 1955-ci ildə çəkib. Beləcə yaranıb bir-birindən fərqli, gözoxşayan, dünyanın ən qabaqcıl sərgi salonlarını bəzəyən Tahir Salahov tabloları: “Səhər eşelonu”, “Rezervuar parkı”, “Neftçi”, “Təmirçilər”, “Qara Qarayevin portreti”, “Xəzər üzərində” , “Abşeron qadınları”, “Bəstəkar Fikrət Əmirovun portreti” “Aydan” kimi saymaqla bitməyən monumental sənət əsərlərini rənglər dünyasına bəxş edib dünya şöhrətli rəssam.
QARA, QIRMIZI VƏ AĞ
Tahir Salahovun sənəti əslində onun yaradıcılığında aparıcı olan aşağıdakı üç rəngin harmoniyası üzərində qurulub: qara, qırmızı və ağ. Doğrudur, Tahir Salahov digər bütün rənglərdən də məharətlə isitifadə edib əsərlərində. Amma əsərlərindəki digər rəng effektləri onun sənəti üçün xarakterik olan qara, qırmızı və ağ rənglərin kölgəsində qalıb həmişə, sanki köməkçi obrazını oynayıb bir növ. Tahir Salahovu rənglər dünyasının hökmdarı da adlandırmaq olar.
Müsahibələrinin birində deyir:
“Bir rəsmi çəkmişdim və nəsə ondan xoşuma gəlmirdi. Birdən-birə onu cırıb atmaq istədim. Yanımda olan adamlar güclə əlimdən aldılar. Dedilər ki, sən nə edirsən? Mən razı deyildim işimlə. Amma yarım il sonra bu rəsmi dostumun evində çərçivədə, şüşənin altında görəndə, dedim, ay Allah, yəni mən doğrudan bu şəkli cırıb atmaq istəmişəm?
Bəzən rəssam hiss etmir çəkdiyi əsərin dərinliyini. Özünə qarşı tələbkar olanda, bəzən daxilində rəsmi başqa cür görürsən və fırçandan çıxanla onun arasında fərq görəndə məyus olursan. Yaşa dolduqca, sənətin incəliklərini öyrəndikcə, rəssamlar barədə oxuduqca, fantaziyan zənginləşir. Rəssamın şüurunu zəmanə müəyyən edir. Mənə ilham verən azərbaycanın məşhur rəssamları Əzim Əzimzadə, Qəzənfər Xalıqov, Salam Salamzadə, Tağı Tağıyev kimi sənətkarlar idi”.
ƏMƏYƏ HƏYAT VƏ QİYMƏT VERİRDİ
Rəssam yaradıcılığında əsas obrazlardan biri də əməksevər sadə insanlar olub. Müsahibələrinin birində deyib: “Mənim üçün əmək mövzusundan daha üstün bir mövzu yoxdur və öz yaradıcılığımda insanı əmək fəaliyyəti prosesində təsvir etməyə can atıram. Əsərlərimdə insan obrazını vurğulamaq üçün onun xarakterini, əməksevərliyini kətan üzərində həkk etməyə çalışıram. Bir insan üçün yaradıcılıq prosesində ən əsas vəzifə bu detalları vurğulamaq və artıq detallardan qaçmaqdır. Xəzər neftçilərinə həsr olunmuş əsərlər üzərində işləyərkən bu zəhmətkeş insanların evlərində onların həyat tərzi ilə tanış oldum”.
Həqiqətən də Salahovun neft mövzusuna həsr etdiyi insan portretləri öz daxili zənginliyi və xarakteri ilə seçilir. Həmin tablolarda neftçilərin daxili aləmi, yorğunluqları, keçirdikləri narahatlıq hissləri öz əksini tapır. Sadalanan xüsusiyyətləri “Təmirçilər”, “Neftçinin portreti”, “Neftçi fəhlə”, “Neftçi” kimi əsərlərində görmək olar.