Sevgilisini öldürərək basdıran şəxslə bağlı QƏRAR
• Tarix: 29-09-2025, 14:12
Ali Məhkəmədə qadını qətlə yetirməkdə təqsirləndirilən 1991-ci il təvəllüdlü Asif Manafovun barəsindəki qərardan verilən kassasiya şikayəti üzrə məhkəmə iclası başa çatıb.
Mediaxeberleri.Az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Hafiz Nəsibovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan olunub.
Qərara əsasən, kassasiya şikayəti təmin edilməyib.
İttiham aktında qeyd edilib ki, təqsirləndirilən şəxs 2016-cı ilin noyabr ayından mobil telefon vasitəsi ilə Ağsu şəhər sakini, 1999-cu il təvəllüdlü A.Qəhrəmanova ilə
tanış olub. Sonradan onların arasında sevgi münasibətləri yaranıb.
O, 27 yanvar 2017-ci il tarixdə mobil telefonu ilə A.Qəhrəmanova ilə əlaqə saxlayaraq görüşmək istəyini bildirdirib. Qadın da bu təkliflə razılaşdıqdan sonra həmin gün saat 22 radələrində şəxsiyyəti istintaqa məlum olmayan taksi sürücüsü kimi fəaliyyət göstərən şəxsin “VAZ-2107” markalı avtomobili ilə A.Qəhrəmanovanı onun yaşadığı evin yaxınlığına götürüb. Asif qadını tanışının nəzarətçi işlədiyi həyət evinə gətirib, əvvəlcədən aldığı şərabı onunla birlikdə içdikdən sonra yataq otağında çarpayının üzərinə uzanıblar.
Həmin vaxt aralarında olan söhbət zamanı A.Qəhrəmanova bəkarətinin pozulduğunu, artıq yaşadığı evinə gedə bilməyəcəyini, onunla ailə həyatı qurmaq məcburiyyətində olduğunu, bunun üçün də onu öz evinə arvadı kimi aparması istəyini deyib. Asif yüngül əxlaqlı həyat tərzi yaşayan biri kimi təsəvvür etdiyi qadının ona ailə qurmaq, arvadı olaraq onu qəbul etmək kimi tələblərini özünün qohum-tanışları arasında rüsvay olması və şəxsiyyətinin alçalması kimi qəbul edib. Bununla bağlı aralarında şəxsi münasibətlər zəminində mübahisə yaranıb.
Daha sonra Asif həmin evin mətbəx otağından istintaqla əldə edilməsi mümkün olmayan kəsici-deşici aləti götürərək əynində olan şalvarın kəmərinin altında gizlədib, heç kimin ondan şübhələnməməsi üçün qadını kimsəsiz yerə apararaq öldürmək qərarına gəlib. O, A.Qəhrəmanovaya yalandan onu evlənmək niyyəti olduğundan öz xalasının evinə aparacağını deyib, 28 yanvar 2017-ci il tarixdə, gecə saat 01 radələrində birlikdə evdən çıxaraq piyada Ağsu şəhəri, Qaraqaşlı kənd qəbiristanlığı istiqamətinə, daha sonra isə xalasıgilə kəsdirmə yoldan getmək adı ilə aparıb. Asif qadını aldadaraq qəbiristanlığın içərisinə aparıb, ətrafda heç kimin olmadığına əmin olduqdan sonra bıçağı çıxararaq onun sinə nahiyəsinə bir dəfə vurub. Həmin vaxt A.Qəhrəmanova qaçmaq istəyib. Bu zaman o, qadına fiziki zor tətbiq edərək yerə yıxmaqla müqavimət göstərməsinin qarşısını alıb və bıçaqla yenidən boğaz nahiyəsinə bir dəfə, döş qəfəsi nahiyəsinə üç dəfə və sağ ayağın dizdən aşağı nahiyəsinin arxa hissəsinə dörd dəfə vurmaqla ümumilikdə ən azı doqquz dəfə kəsici-deşici alət xəsarətləri yetirərək qadını qəsdən öldürüb.
Asif törətdiyi cinayəti gizlətmək məqsədi ilə hadisədən dərhal sonra tanışı Bilal Vəliyevə zəng edərək A.Qəhrəmanovanı öldürdüyü barədə məlumat verib, onu olduğu yerə çağırıb. Bilal qəbiristanlığa gəldikdən sonra birlikdə qadının meyitinin üzərini kol və digər əşyalarla örtərək ərazidə gizlədib. Onlar sonra oradan uzaqlaşıb yaşadığı evə qayıdıb.
Daha sonra həmin gün Bilal Asifin atası Arif Manafova oğlunun törədilmiş cinayət əməli barədə məlumat verib. Hər üçü birlikdə A.Qəhrəmanovanın meyitini gecə saatlarında olduğu yerdən götürüb başqa əraziyə apararaq kimsənin aşkar edə bilməyəcəyi sahədə qazıb basdırmaqla bağlı razılığa gəliblər. 28 yanvar 2017-ci il tarixdə, saat 22 radələrində o, Bilalla Arifin idarə etdiyi “ VAZ-2107” markalı avtomobillə Ağsu şəhəri, Qaraqaşlı kənd qəbiristanlığına gəlib A.Qəhrəmanovanın meyitini götürərək maşının arxa oturacağına yerləşdiriblər. Sonra onlar Ağsu rayonunun İlxıçı bələdiyyəsi ərazisindən keçən Baş Şirvan kanalının qorunma zolağında yerləşən sahəyə aparıblar. Onlar orada meyiti Bilalın köməyi ilə avtomobildən düşürərək qazdıqları quyuda basdırıblar.
Şəki Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Asif Manafov 13 il müddətə azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum edilib. Şəki Apellyasiya Məhkəməsinin qərarına əsasən, onun apellyasiya şikayəti təmin edilməyib.
Qeyd: Bilal Vəliyev və Arif Manafovun cinayəti ayrıca icraata ayrılıb. Ağsu Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə cinayət məsuliyyətinə cəlbetmə müddətinin keçməsi ilə əlaqədar onlara cəza təyin edilməyib. Təqsirləndirilən şəxslər barəsində seçilmiş başqa yerə getməmək barədə iltizam qətimkan tədbiri hökm qanuni qüvvəyə minənədək dəyişdirilmədən saxlanılıb.