“Milli dirçəlişin yolu Paşinyanı aradan götürməkdən keçir” - Keçmiş nazir hakimiyyəti devirməyə çağırdı
• Tarix: 21-04-2025, 15:51
“Bizim yaddaş ənənəmizi uzun müddətdir səciyyələndirən aydınlıq indi Ermənistan rəhbərliyinin görünməmiş mənəvi tənəzzülü səbəbindən təhlükə altındadır.”
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, bu fikirləri Ermənistanın sabiq xarici işlər naziri Vardan Oskanyan qondarma “erməni soyqırımı”nın ildönümü ilə bağlı dərc olunan məqaləsində bildirib.
Oskanyan Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanı sərt şəkildə tənqid edərək onun “ağlasığmaz işlərdə” günahlandırıldığını qeyd edib: “O, açıq şəkildə ‘erməni soyqırımı’ reallığını və faciənin miqyasını şübhə altına alır. Onun son bəyanatları açıq-aşkar inkar xarakteri daşımasa da, Ankaranın uzun illərdir təbliğ etdiyi revizionist ritorika ilə təhlükəli dərəcədə üst-üstə düşür”.
Keçmiş nazir iddia edir ki, Paşinyan ermənilərə “soyqırım niyə baş verdi?” sualını verməyi tövsiyə etməklə, qurbanları məsuliyyətli göstərməyə çalışır və bu vasitə ilə tarixi təhrif edir: “‘Soyqırımı’ inkar etmək nə intellektual məşq, nə də diplomatik incəlik məsələsidir. Bu, zorakılıq aktıdır. Məqsəd təkcə həyatları deyil, həm də xatirələri, kimlikləri və həqiqətləri silməkdir. Bu səbəbdən bu günkü anım mərasimi hər zamankından daha vacibdir. Çünki biz bu gün ikiqat təhlükə ilə üz-üzəyik: xaricdən inkar və daxildən devalvasiya”.
Vardan Oskanyan sonda Paşinyanı Ermənistanı mənəvi, siyasi və hüquqi hüquqlardan məhrum etməkdə ittiham edib.
“Ədaləti bərpa etmək və milli dirçəlişi təmin etmək üçün Paşinyanın hakimiyyətdən getməsi zəruridir”, – deyə o vurğulayıb.