Elşad Abdullayevi görün, kimlər dəstəkləyirmiş... - “Rayon icra hakimiyyəti, bəzi partiya üzvləri və...” - VİDEO
• Tarix: 19-04-2025, 20:47
“Seçkiyə 3 gün qalmış namizəd kimi ANS televiziyasının canlı efirinə dəvət olunmuşdum. Mən efirdən çıxış etdim və Elşad Abdullayevin çirkin əməllərini, onun cinayətə bulaşmasını dedim. Eyni zamanda o vaxtki Milli Təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudova birbaşa müraciət etdim. Elşad Abdullayev ABU-nu müxalifət yuvasına çevirmişdi və bir çox müxalifətçiləri ora işə götürmüşdü. Buna baxmayaraq, Elşad Abdullayev axıra kimi getdi və seçkidə də iştirak etdi”.
Mediaxeberleri.Az
xəbər verir ki, bu sözləri Yenisabah.az-a açıqlamasında keçmiş deputat Musa Musayev bildirib.
O, qeyd edib ki, Elşad Abdullayev 2005-ci ildə keçirilən parlament seçkilərində Yeni Azərbaycan Partiyasının partiyadaxili qaydalarını kobud şəkildə pozub:
“Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun xaricdə yaşayan bir sıra blogerlərin, daha doğrusu “söyüş müxalifəti”nin istintaqa təslim olmaları ilə bağlı dəvəti olduqca düzgün qərardır. Eyni zamanda Elşad Abdullayevlə bağlı. Elşad Abdullayev uzun müddət Azərbaycan Beynəlxalq Universitetinin rektoru olub. 2005-ci ildə parlament seçkilərində Yeni Azərbaycan Partiyası tərəfindən mənim Binəqədi rayonu 8 saylı dairədən namizədliyim irəli sürülmüşdü. O cümlədən, həmin dairə üzrə YAP-ın Binəqədi rayon təşkilatında idarə heyətinin üzvü olan ABU-nun rektoru Elşad Abdullayev də namizədliyini vermişdi. 2005-ci ildə YAP belə bir qərar qəbul etmişdi ki, partiya tərəfindən hər dairədən yalnız 1 nəfər namizəd irəli sürülə bilər. Partiyanın irəli sürdüyü namizəd mən idim. Mən 2000-2005-ci illərdə Milli Məclisin deputatı olmuşdum. Eyni zamanda Yeni Azərbaycan Partiyasının birinci qurultayında Siyasi Şurasının üzvü olmuşam. Bu gün də YAP-ın Nəzarət və Təftiş Komissiyasının üzvüyəm. 2005-ci ildə həmin 8 saylı dairədən Elşad Abdullayev YAP üzvü olmasına baxmayaraq, namizədliyini verdi və geri götürmədi. Elşad Abdullayev Beynəlxalq Universitetdə saxta diplom alveri, korrupsiya fəaliyyətinə elə o vaxtdan başlamışdı. Həmin vaxt ona müraciət də edildi ki, YAP-ın namizədi Musa Musayevdir, sən öz namizədliyini geri götür. Təbii ki, onun çirkin əməlləri barədə mən məlumatlı idim. Mən onun qardaşı ilə telefon əlaqəsi də saxladım və dedim ki, partiyanın bu barədə yekdil qərarı var. O, geri çəkilmədi. Elşad Abdullayevi dəstəkləyən qüvvələr də var idi. Rayon icra hakimiyyəti, bəzi partiya üzvləri və eyni zamanda Prezident Adminstrasiyasından da Elşad Abdullayevi dəstəkləyənlər var idi. O, axıra qədər namizədliyini geri götürmədi. 2005-ci il noyabrın 6-da parlament seçkiləri olmalı idi”.
Musa Musayev Elşad Abdullayevin Azərbaycan Beynxəlxalq Universitetinin rektoru olduğu dövrdə etdiyi qanunsuz əməllərdən də danışıb:
“Seçkiyə 3 gün qalmış namizəd kimi ANS televiziyasının canlı efirinə dəvət olunmuşdum. Mən efirdən çıxış etdim və Elşad Abdullayevin çirkin əməllərini, onun cinayətə bulaşmasını dedim. Eyni zamanda o vaxtki Milli Təhlükəsizlik naziri Eldar Mahmudova birbaşa müraciət etdim. Elşad Abdullayev ABU-nu müxalifət yuvasına çevirmişdi və bir çox müxalifətçiləri ora işə götürmüşdü. Buna baxmayaraq, Elşad Abdullayev axıra kimi getdi və seçkidə də iştirak etdi. O, guya ki, yüksək səs toplamışdı, amma sonradan araşdırma aparıldı və deputat seçilməməsi haqda qərar qəbul olundu. Həmin dairədən Müsavat Partiyasının üzvü Arzu Səmədbəyli deputat seçildi. 2005-ci ildən sonra da Elşad Abdullayevin cinayətkar əməlləri, korrupsiya faktları ilə bağlı mətbuatda mütəmadi yazılar, xəbərlər gedib.
Sonralar onun çirkin əməlləri aşkar olunduqda ABU fəaliyyətini dayandırdı. Məndə olan məlumata görə, 2013-cü ildə Elşad Abdullayev “İnterpol” tərəfindən beynəlxalq axtarışa verib. O, uzun müddət xaricdə gizləndi və oradan dövlətin, iqtidarın əleyhinə öz çirkin əməllərini davam edirdi. Nəhayət, yaxın günlərdə Baş Prokurorluq qərar qəbul edib və onun may ayının 5-də Binəqədi rayon prokurorluğunda dəvət olunub. Bir sıra cinayət əməllərində onu adı hallanır. Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə əsasən, bunların hamısı öz cəzasını almalıdır, eyni zamanda Elşad Abdullayev. Təkcə Beynəlxalq Universitet bağlandıqdan sonra yüzlərlə tələbə öz diplomunu ala bilməyib. O, 100 minlərlə vəsaiti oğurlayıb və aradan çıxıb”.