Türkiyədə yaşayan jurnalist Bakıdakı evinin əlindən alınması problemi ilə üzləşdi
• Tarix: 11-04-2025, 19:16
“Şərq” qəzetinin Türkiyə təmsilçisi, hazırda İstanbul şəhərində yaşayan Yaqut Misirxanlı 4 il əvvəl Bakıda aldığı mənzillə bağlı problemlə üzləşib. Mənzili alandan 2 il sonra mənzilin daha bir sahibi meydana çıxıb.
Yaqut Misirxanlı bildirib ki, 2021-ci ilin may ayında Azərbaycanda olanda Bakı şəhəri, Yasamal rayonu, 9-cu keçid, ev 14/3 ünvanında yerləşən, 21 kv.m sahəsi olan mənzili ilkin alqı-satqı müqaviləsi ilə alıb:
“Alqı-satqıdan sonra evin bütün kommunal xidmətlərini “ASAN Xidmət”dən adıma keçirmişəm, Yasamal rayonu 64 saylı mənzil-kommunal istismar sahəsindən o mənzildə yaşadığıma dair sənəd almışam. 2023-cü ilin noyabr ayında evimə Apellyasiya Məhkəməsindən sənəd gəlib ki, bu ev Hüseynova Anabəyim Böyükbəy qızının imiş. O gündən ədalət uğrunda mübarizə aparıram. Məsələ budur ki, Hüseynova Anabəyim o həyətdə yaşayan Əliyev Cavidin (3 ay öncə vəfat edib) anası Əliyeva Gülzar Nazim qızına (vəfat edib) 2700 dollar borc verib, əvəzində isə, notarial qaydada sənəd alıb ki, qadının evindən 25 kv.m yer alacaq, amma bu yerin hara olduğu göstərilməyib”.
Yaqut Misirxanlının sözlərinə görə, Hüseynova Anabəyim Əliyev Cavidi anasının varisi olaraq məhkəməyə verib, 3 dəfə yerli məhkəməni, bir dəfə Apellyasiya Məhkəməsini uduzub, sonra Ali Məhkəməyə müraciət edib: “Ali Məhkəmə isə işi təkrar Apellyasiya Məhkəməsinə göndərib. Apellyasiya Məhkəməsində Anabəyim Hüseynovanın iddiası təmin olunub, mənim mənzilimin boşaldılmasına qərar verilib. Mən tərəf olmadığım üçün məhkəmədə iştirak etməmişəm, ona görə də vəkilim Yaqub Məmmədli mənim adımdan Apellyasiya Məhkəməsinin bu qətnaməsindən Ali Məhkəməyə müraciət edib, Ali Məhkəmə mən vərəsə olmadığım üçün evimin boşaldılmasının doğru olmadığına qərar verib. Bundan sonra Anabəyim Hüseynova mənzili aldığım Təranə Məmmədova ilə bağladığım alqı-satqı müqaviləsinin və Təranə Məmmədova ilə Cavid Əliyevin bağladığı alqı-satqı müqaviləsinin ləğvi tələbi ilə məni məhkəməyə verib. 2024-cü ilin sentyabr ayında Yasamal rayon Məhkəməsində keçirilən məhkəmədə iddia təmin edilib.
Daha sonra vəkilim Yaqub Məmmədli mənim adımdan bu qərardan apellyasiya şikayəti verib, 2025-ci il martın 11-də ilkin iclas keçirilib. Aprelin 8-də də ikinci iclas olub”.
Yaqut Misirxanlı bildirib ki, aprelin 18-də həyətdə yerli baxış keçirilməsinə qərar verilib.
Şikayətçinin sözlərinə görə, Anabəyim Hüseynova iddia ərizəsində yazıb ki, 2015-ci ilə qədər o həyətdə yaşayıb, sonra xəstələnib, gedib bacısının yanında qalıb, daha sonra evə qayıdanda görüb ki, qapısı dəyişilib: “Bu isə həqiqəti əks etdirmir. Həyətdəkilər şahiddir ki, Anabəyim adında qadın o həyətdə yaşamayıb, çünki Təranə Məmmədova içi zibil dolu o evi, daxmanı 2020-ci ildə alıb, həyat yoldaşı Elşən Məmmədov zibili təmizlətdirib, təmir edib, 2021-ci ilin may ayında mənə satıb. Əgər Anabəyim Hüseynova o mənzildə yaşayıbsa, qaz, su və işıqdan istifadə etməlidir, amma onun heç bir sayğacı yoxdur, hətta aprelin 8-də məhkəmədə saxta - başqa ünvana aid işıq müqaviləsi təqdim edib. Onu da bildirim ki, Yasamal rayonu 64 saylı mənzil-kommunal istismar sahəsindən 2021-ci ildə mənə həmin həyətdəki 14/3 saylı mənzildə qeydiyyatda olduğuma dair sənəd verilib, əgər ora Anabəyimindirsə, bu sənəd mənə necə verilib?”
Yaqut Misirxanlı vurğulayıb ki, aprelin 8-də Apellyasiya Məhkəməsində keçirilən prosesdə şahidlər ifadə verib: “Məhkəmədə ifadə verən mənim şahidlərim o həyətdə yaşayan insanlardır. Qarşı tərəfin isə iki şahidi olub, ikisi də öz bacısı... Mən məhkəmənin ədalətli keçirilməsini və bütün sənədləri diqqətlə araşdırmasını istəyirəm”.
Qarşı tərəf Anabəyim Hüseynova isə mövzu ilə bağlı APA-ya açıqlamasında deyib ki, həmin mənzili 2003-cü ildə Gülzar Əliyevadan alıb: "Mən bu evi 2003-cü ildə almışam. Kommunal xidmətlərin hamısı da mənim adıma keçirilib. Evi aldığım Gülzar Əliyeva vəfat etdikdən sonra onun oğlu evi Yaqut Misirxanlıya satıb. Mən 2003-2015-ci illər ərzində həmin mənzildə yaşamışam. 2015-ci ildə evi kirayəyə vermişdik. Məhəllədə narkotik istifadəçiləri çox olduğu üçün kirayənişinlər orda qala bilmədi, çıxdılar. Ondan sonra ev boş olub. Arada gedib baxırdıq”.
Anabəyim Hüseynova evin Yaqut Misirxanlıya necə satıldığından xəbəri olmadığını deyib: “Məhkəməyə müraciət etmişəm, bütün məhkəmələr də mənim lehimə qərar verib, çünki ev mənimdir. Yaqut Misirxanlı evin qapısını dəyişib. Taxta qapını dəmirlə əvəzləyiblər. Amma kommunal xidmətlərin heç biri onun adına deyil. Məndə 2015-ci ildə kommunal xidmətlərinin ödəniş qəbzləri də var. Hər şeyi məhkəməyə təqdim etmişəm".
Anabəyim Hüseynova onu da qeyd edib ki, evin çıxarışı yoxdur.