Hər gün geyinmək olmaz: 4 zərərli geyim
• Tarix: 16-03-2025, 13:07
Bəzi sevimli geyimlər sağlamlıq üçün təhlükə yarada bilər. Çoxlarımız gündəlik geyindiyimiz paltarların orqanizmə təsiri haqqında düşünmürük. Lakin bəzi vərdişlər sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər. Modanın tələbləri ilə ayaqlaşmaq istəsək də, geyim seçimlərimizin sağlamlığa təsirini anlamalıyıq.
Bu mövzu ilə bağlı maraqlı məlumatları sizə təqdim edirik:
1. Qalstuk: Təzyiq və baş ağrıları yarada bilər
Qalstuk uzun illərdir ki, elegantlıq və peşəkarlığın simvolu hesab olunur. Lakin onu həddindən artıq sıx bağlamaq sağlamlığa mənfi təsir göstərə bilər.
Nə baş verir?
Qalstuk boynu sıxdıqda beyinə gedən qan axını azalır və oksigen çatışmazlığı yaranır. Bu isə təzyiqin yüksəlməsinə, baş ağrılarına və başgicəllənməyə səbəb ola bilər. Alimlər aşkar ediblər ki, çox sıx qalstuk taxmaq beyinə gedən qan axınını 7,5% azaldır. Nəticədə, göz təzyiqi artır və bu, qlaukomanın (göz xəstəliyinin) inkişafına gətirib çıxara bilər.
Nə etməli?
Qalstukunuzu çox sıxmamaq və bəzən boyunsuz geyimlər seçmək tövsiyə olunur.
2. Hündür dabanlı ayaqqabılar: Onurğa və oynaqlara zərər verir
Hündür dabanlı ayaqqabılar gözəllik və özünəinam hissi verir, lakin onları mütəmadi geyinmək ciddi sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər.
Ayaqlara, onurğaya və oynaq sisteminə yük düşür. Daban nə qədər hündürdürsə, bu yük bir o qədər artır. Nəticədə ayaqlarda və beldə ağrılar, daban deformasiyası və hətta oynaq problemləri yarana bilər. Hündür dabanlar qamətin pozulmasına səbəb olur və bu, onurğa xəstəliklərinin yaranmasına gətirib çıxara bilər. Tez-tez hündür daban geyinən qadınlarda bursit (oynaq kisəsinin iltihabı) müşahidə olunur.
Ayaqqabı seçərkən rahatlığı nəzərə almaq və hündür dabanlı ayaqqabıları uzun müddət geyinməmək tövsiyə olunur.
3. Dar cins şalvarlar: Qan dövranına və sidik-cinsiyyət sisteminə ziyan verir
Dar cins şalvarlar müasir modanın əsas tələblərindən biridir, lakin onların sıx olması orqanizmə mənfi təsir göstərə bilər.
Dar cinslər qan dövranını çətinləşdirir. Qadınlarda çanaq bölgəsində ağrılar yarana bilər. Kişilərdə isə potensiya problemləri və reproduktiv sistemdə pozğunluqlar yarana bilər. Sidik-cinsiyyət sisteminin fəaliyyətini pozaraq sağlamlıq problemlərinə səbəb ola bilər.
Əgər dar cinslər hündür dabanlı ayaqqabılarla geyinilərsə, bu, onurğaya və oynaqlara əlavə yük yaradır.
Dar cinslər geyinərkən daha yumşaq və elastik materiallardan olan modelləri seçmək məsləhətdir.
4. Ağır çantalar və kürək çantaları: Onurğa problemlərinə səbəb ola bilər
Çiyin çantaları və ağır yüklü kürək çantaları bədənin balansını pozur və onurğa sütununun əyilməsinə səbəb olur.
Çantanı həmişə eyni çiyində gəzdirmək onurğanın əyilməsinə və qamətin pozulmasına səbəb olur. Çanta qayışları boyundakı sinirləri sıxır, bu isə artrit və digər oynaq problemlərinə yol aça bilər.
Kürək çantası seçərkən ortopedik modellərə üstünlük verin. Çantanızı həddindən artıq yükləməyin və çəkisini bərabər paylamağa çalışın.
Sağlamlığınızı qorumaq üçün geyim seçərkən təkcə dəbli deyil, həm də rahat və təhlükəsiz seçimlər etməyə çalışın!