Sabunçu Tibb Mərkəzində uzun növbələr yaşanır - ŞİKAYƏT
• Tarix: 13-03-2025, 00:21
Sabunçu Tibb Mərkəzində hərbi-həkim komissiyasında ilkin hərbi qeydiyyat üçün müraciət edən vətəndaşlar tibbi müayinədən keçmək üçün saatlarla, bəzən isə günlərlə növbə gözləyirlər.
Mediaxeberleri.Az məlumat verir ki, "Xəzər Xəbər"ə müraciət edən vətəndaş Mətanət Hüseynova bildirib ki, 15 yaşlı övladı hərbi-həkim komissiyasında tibbi müayinədən keçmək üçün Mərkəzə müraciət edib. Ancaq xəstəxananın radioloji kabineti qarşısında 300 nəfərlik növbə olduğundan geri qayıtmalı olublar.
Məsələ ilə bağlı Sabunçu Tibb Mərkəzinin direktor müavini Sevinc Həsənzadə deyib ki, gün ərzində mərkəzdə 1 600-2 000 vətəndaşa xidmət nəzərdə tutulsa da, bu say 2-3 dəfə çox olur.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti tərəfindən göndərilən şəxslərin sayı isə gün ərzində 100-ü ötür.
S.Həsənzadə qeyd edib ki, rentgenoloji müayinələr xüsusi normativ əsasında fəaliyyət göstərir. Bu isə gün ərzində 30-35 vətəndaşa xidmət deməkdir. Amma gün ərzində 100 nəfər çağırışçı daxil olmaqla, digər vətəndaşların da müayinəsi həyata keçirilirsə, bu zaman sıxlığın yaranması qaçılmaz olur.
Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin İctimaiyyətlə iş və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin rəisi Pərviz Sədrəddinov isə bildirib ki, hazırda həm ilkin qeydiyyat üçün müraciət edənlər, həm müddətli həqiqi hərbi xidmətə yola salınacaq çağrışçıların, həm də təlimlərə göndəriləcək hərbi vəzifəlilərin müayinəsi hərbi-həkim kommisiyasında həyata keçirilir.
Tibbi müayinə prosesi Səhiyyə Nazirliyinin və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin (TƏBİB) xüsusi həkim komissiyalarının mövcud olduğu tibb müəssisələrində aparılır. Gündəlik say limitləri tibb müəssisələri tərəfindən təyin olunur.
Yoxlamaların digər tibbi mərkəzlərdə aparılmasına gəlincə, bu bölgü TƏBİB-in və Səhiyyə Nazirliyinin səlahiyyətlərinə daxildir.
TƏBİB-dən isə bildirilib ki, yaranmış vəziyyət və iddialarla bağlı araşdırma aparılacaq. Qurumdan o da qeyd olunub ki, yaxın günlərdə Sabunçu Tibb Mərkəzinə yeni radioloji cihazlar veriləcək.