Bağçalarda sağlamlığın mühafizəsinə dair tələblər təsdiqlənib
• Tarix: 12-03-2025, 14:06
Dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində sağlamlığın mühafizəsinə dair tələblər müəyyənləşib.
Mediaxeberleri.Az-ın xəbərinə görə, bu, Nazirlər Kabinetinin təsdiqlədiyi “Dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə dair tələblər”də əksini tapıb.
Müəssisələrdə sağlamlığın mühafizəsinə dair tələblər aşağıdakılardır:
– uşaqların müəssisənin yerləşdiyi ərazi üzrə tibb müəssisəsində uçota götürülməsinin təmin olunması, “Uşaqların icbari dispanserizasiyası haqqında”
Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada uşaqların icbari dispanserizasiyadan keçirilməsinin nəzarətdə saxlanılması;
– müəssisə daxilində hər uşaqla bağlı aparılmış müayinə və müalicə- sağlamlaşdırıcı tədbirlərin qeydiyyatının aparılması;
– tibbi müayinə və nəzarətə ehtiyacı olan uşaqların dövlət tibb müəssisələrinə müayinə və müddətli müalicəyə təxirə salınmadan göndərilməsi;
– epidemioloji və yoluxucu xəstəliklər, təbii fəlakətlər zamanı lazımi profilaktik tədbirlərin görülməsi;
– uşaqların yerli milli peyvənd təqviminə əsasən immunizasiyaya cəlb edilməsi;
– müəssisədə siyahısı Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi ilə razılaşdırılmış lazımi dərman və tibb vasitələri ilə təchiz olunmuş tibb otağının təşkil edilməsi;
– müəssisədə yaşayan uşaqların sağlamlığının qorunması məqsədilə stasionar müəssisələrin müvafiq təcridetmə otağı ilə təmin edilməsi;
– yoluxucu xəstəlik əlamətləri aşkar edilən şəxslərin ilkin tibbi müayinədən keçənədək təcrid otağında saxlanılması;
– dərman və tibb vasitələrinin tibb işçisi tərəfindən qeydiyyata alınması, eləcə də istifadə müddətlərinin daim nəzarətdə saxlanılması;
– təcrid otağında müayinədən keçən və ehtiyac olduqda təcrid otağında saxlanılan uşaqlar haqqında tibb müəssisəsinə yerləşdirildiyi günədək müəssisənin tibb işçiləri tərəfindən təyin edilmiş diaqnoz, xəstəliyin gedişatını göstərən müşahidə vərəqi, qəbul edilən dərman vasitələrinin adı və qəbul olunma qrafiki haqqında tibbi qeydiyyatın aparılması;
– müəssisədə dərman və tibb vasitələrinin saxlanılma dolabının kilidlənməsi;
– aşkar olunmuş bütün invaziyalaşmış uşaqların adı “Yoluxucu xəstəliklər” jurnalında qeydə alınaraq dərhal müalicəyə cəlb edilməsi;
– uşaqların psixoloji, sosial inkişafına kömək edəcək proqramların hazırlanması, həyata keçirilməsi və qiymətləndirilməsi;
– uşağın səhhətində irəliləyişin müəyyən edilməsi məqsədilə təkrar qiymətləndirmənin aparılması;
– uşaqların fərdi-psixoloji vəziyyətinin qiymətləndirilməsi, nəticədən asılı olaraq müvafiq psixoloji yardımın göstərilməsi;
– uşaqların psixoloji, sosial inkişafının davamlı olaraq izlənilməsi, cəmiyyətə uyğunlaşması məqsədilə davranışının korreksiyası, onların tibbi, sosial reabilitasiyası, habelə psixoloji reabilitasiya və psixoloji korreksiyasının təmin olunması;
– göstərilən psixoloji yardımların nəticələrinin qeydiyyatının aparılması;
– müxtəlif səbəblərdən müəssisəni tərk edəcək uşaqla onun yeni mühitə psixo-sosial adaptasiyası məqsədilə psixoloji söhbətlərin aparılması, psixoloji dəstəyin göstərilməsi;
– uşaqların sağlamlığının qorunması ilə bağlı əyani-təşviqat xarakterli tədbirlərin keçirilməsi, şəxsi gigiyena qaydaları ilə bağlı söhbətlərin aparılması;
– şəxsi gigiyena məqsədilə uşaqların gigiyenik vasitələrlə təmin edilməsi.