İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin işə düşməsi tarixi dostluq və qardaşlığımızın növbəti nümunəsidir - RƏY
• Tarix: 6-03-2025, 12:15
“Bu bir həqiqətdir ki, dünyada dövlətlər arasında etimadsızlıq mühiti hökm sürür. Müttəfiqlər bəzən düşmən kimi davranır, bir-birilərinə qarşı iddialarla çıxış edirlər. Dünənki ittifaqlarda bu gün çat yaranır. Bütün bu reallıqlar fonunda Azərbaycan-Türkiyə dostluğu, qardaşlığı dünya üçün nümunə, örnəkdir. Martın 5-də İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin açılış mərasiminin keçirilməsi, bu mərasimə videobağlantı ilə cənab Prezident İlham Əliyevin və onun dostu, qardaşı cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Ankarada birlikdə qatılması bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi ki, bizim dostluğumuz, qardaşlığımız əbədidir, sarsılmazdır. Açılış mərasimində cənab İlham Əliyev bir daha bəyan etdi ki, dostluğumuz sınaqlardan çıxmış dostluqdur. Xoş gündə, çətin gündə hər zaman birlikdə olmuşuq”.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, bu sözləri Pravda.az-a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Elman Nəsirov deyib.
Deputat bildirib ki, Naxçıvana qaz kəmərinin çəkilməsi strateji əhəmiyyət kəsb edir:
“Qərbi Azərbaycan 1920-ci ilin noyabr ayında Ermənistana verildikdən sonra Naxçıvan  Azərbaycanın əsas hissəsindən ayrılmış oldu. Bununla da türk dünyasına coğrafi baxımdan zərbə endirildi. 100 ildən artıq müddətdə bu reallıq mövcud oldu. İğdır-Naxçıvan qaz xəttinin çəkilməsi Naxçıvanın qaza olan tələbatının ödənilməsi baxımından çox böyük məna və əhəmiyyət kəsb edir. Bunu yüksək qiymətləndiririk. Təxminən, sutkada 2 milyon kubmetr ötürmək qabiliyyətinə malik olan bu kəmər nəticə etibarilə Naxçıvanın qaza olan tələbatının təminatında müstəsna rol oynayacaq”.
“Cənab Ərdoğan da Azərbaycan Türkiyə qardaşlığından bəhs edərkən söylədi ki, 6 fevral zəlzələsində Azərbaycan necə bizim yanımızda yer aldısa, biz də hər zaman Azərbaycanın yanında olmuşuq, dəstək göstərmişik. Xüsusilə, Vətən müharibəsinin başladığı ilk dəqiqələrdən Türkiyə dövləti və onun Prezidenti, xalqı Azərbaycana böyük mənəvi və siyasi dəstək verdi. Bu, xalqımızın heç vaxt yadından çıxmaz. Unudulmaz hadisə idi. Cənab Prezident İlham Əliyev bir həqiqəti də vurğuladı ki, Azərbaycan ötən il dünya bazarına 25 milyard kubmetr qaz çıxarıb, bunun yarısı məhz qardaş Türkiyəyə göndərilib. Bu gün Azərbaycan 12 dövlətə qaz ixrac edir və yarısı Türkiyəyə ünvanlanıb. 10 Avropa dövləti Azərbaycandan qaz alıcısıdır. Bütün bunlar Azərbaycanın hazırkı enerji təhlükəsizliyindəki rolunu, çəkisini göstərir. Bir sözlə, yeni qaz kəmərinin işə düşməsi tarixi hadisədir. Tarixi dostluq və qardaşlığımızın növbəti nümunəsidir”, - o deyib.