Şəhid Vəli Mustafayevin sevgilisi Azərbaycan qadınının ümumiləşmiş obrazının davamıdır - FOTO
• Tarix: 23-09-2023, 22:09
Həyat sevgilərlə, bu sevgilərdən yaranan sevinc və kədərlərlə doludur. Sevgi-bu müqəddəs hiss kimini xoşbəxt, kimini bədbəxt edir, kimi onu bir ömür doyunca yaşayır, kimi isə sevgi adlı yolçuluqda nakam bir yolçuya çevrilir. Bu yolda görünən yalnız xatirələr və xəyallar olur.
Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən Qarabağ iqtisadi rayonunda lokal xarakterli antiterror tədbirlərində xidməti döyüş tapşırığını şərəflə yerinə yetirən zaman Şəhid olan Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçusu Mustafayev Vəli Ceyhun oğlunun Şəhid olduğu xəbərini eşidən sevgilisi Oruczadə Arzu Camal qızı özünü yaşadıqları Bakı şəhəri, Biləcəri qəsəbəsində yerləşən hündürmərtəbəli binadan ataraq intihar edib.
Vəli şəhid olandan sonra, ürəyinə başqa sevginin sığmayacağını başa düşən sevgilisi özünü binadan ataraq, intihar etdi. Sadəcə həmişə səni sevdim. Gecə səhərə qədər səni düşündüm. Gecə sənin yanında olmağı istədim və bu gecə sənsizliyə lənət etdim. Yuxumu haram etdim özümə. Sənsizliyin acığın gözlərimdən aldım və bu gün hər şeyi dəyişdirəcək bir fürsət düşdü əlimə. Və bu fürsət məni sənin yanına apardı.
Mən səndən çox uzaqlara getdim, bəlkə səni unutdurmaq istəyirlər. Məni Bakıda, səni isə Ağstafada dəfn etməklə? Səndən uzaqlardaydım, amma səni görmək üçün hər gecə Bakıdan Ağstafaya gəlirəm. Həmdə hər gecə gəlirəm. Gəlib sənə baxıram, səni sevirəm və əyilib hər gecə yanağından öpürəm. Sən isə hər gecə gözlərini açıb baxarkən yanına həmişəlik gəldiyimi zənn edirsən. Amma məni görməyib təkrarən yuxuya dalırsan. Sabah bir-birimizi sevməyimizin ikinci il dönümüdür.  Həmişə sən gəldin mənim yanıma, bu dəfə də mən gələcəm sevgilim. Sənin hər dəfə qəlbin döyünərək ağrıyanda mən sənin yanında olurdum.
Amma birdə unutmamış deyim ki, sinəndə daşıdığın mənim qəlbimə yaxşı bax. Çünki göz yaşlarımla adını yazdım ora. Səni səndən çox sevən bir sevgi var qəlbimin içində.
Biz cənnətdə qovuşduq.
Ruhları şad olsun!
Qeyd edək ki,"Qazax" Xeyriyyə İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin sədri professor İlham Pirməmmədov və İctimai Birliyin Üzvləri, Oruczadə Arzu Camal qızının nəşinin şəhid Vəli Mustafayevin qəbrinin yanında dəfn olunması üçün, danışıqlar aparırlar.
Mediaxeberleri.Az-ın məlumatına görə, bu istiqamətdə müzakirələr Arzu Oruczadənin anası Sevda xanımla gedir.
Bütün bunlarla bağlı ilahiyyatçı Tural İrfanın fikrini öyrənməyə çalışdıq. O, Mediaxeberleri.Az-a müsahibəsində söylədi ki, Mütləq sevgilisinin yanında dəfn olunmalıdır. Çünki dinimizdə vəsiyyətin icrası vacibdir. Qız ona görə özünü öldürüb ki, yarına qovuşsun. Yoxsa onu ayırmaq işin əksinə olar. İlham və Fərizə hadisəsinin 33 il sonra təkrarlanan oxşarıdır. Bunlar da onlar kimi bir yerdə dəfn olunmalıdır. Ayrı dəfn etmək qətiyyən düz deyil. Əsl sevgi, cəsarət, məhəbbətin əyani sübutu nümunəsidir bu. Əsli Kərəm, Leyli Məcnun dastan, nağıldır, lakin Vəli və Arzu olayı realdır, həqiqətdir. Bu həqiqəti, bu vəsiyyəti icra etmək lazımdır. Qızın intiharı o məqsədlə olub ki, oğlana qovuşsun o dünyada. Düzdür, intihar günahdır. Ancaq belə hallar istisna sayıla bilər. Qızın yaşı, hadisənin ona təsiri, psixoloji gərginlik halı kimi nüanslar, onun niyyətinin insani keyfiyyətin təzahürü olduğunu sübut edir. Odur ki, qovuşmaq üçün özünü öldürəni, uğrunda öldüyünə qovuşdurmaq lazımdır. Bu dünyada qovuşmadılar, qoy o dünyada qovuşsunlar.