Bu peşə sahibləri axtarılır: yüksək maaş veriləcək
• Tarix: 5-11-2024, 12:37
Mühəndislik ixtisasları üzrə maaşların ilin birinci yarısında 16-24 faiz artırılması Rusiya müəssisələrinə mövcud vakant yerləri doldurmağa imkan vermir.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, bu barədə “Aquarius” elektronika istehsalı üzrə HR Viktoriya Hubs bəyanat yayıb.
Onun sözlərinə görə, kadr çatışmazlığı təxminən 600 min nəfərə çatıb. Demək olar ki, bütün sahələrdə çatışmazlıqlar var. Məsələn, işə qəbul xidmətləri üzrə elektron mühəndislər üçün CV-lərdən üç dəfə çox vakansiya var. Bundan əlavə, təxminən 30 min layihə mühəndisi və 20,4 min ən populyar ixtisaslardan olan proses mühəndisi tələb olunur.
Məlumat "hh.ru" iş axtarışı xidmətinin məlumatları ilə təsdiqlənir. Yanvar-oktyabr aylarında müxtəlif ixtisaslar üzrə mühəndislər üçün 636 min vakant yer elan edilib ki, bu da bir ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13 faiz çoxdur. Eyni zamanda, dərc olunan vakant yerlərin sayının illik hesablamada azaldığı bir ixtisas yoxdur.
"Rabota.ru"nun nümayəndəsi qeyd edib ki, 2024-cü ildə vakansiyaları dərc edən hər beşinci şirkət mühəndis tələb edir. İş axtaranları cəlb etmək üçün işəgötürənlər bütün ixtisaslar üzrə maaş təkliflərini daim artırırlar.