Saatlıda vətəndaşların qaz problemi: sakinləri prezident adıyla aldadırlar?
• Tarix: 29-10-2024, 16:35
Saatlı rayon Naharlı kənd sakinlərinin probemi var. Onlar mətbuata ünvanladığı şikayətdə bildirirlər ki, kəndin bir hissəsi qazlaşdırılıb, digər hissəsinə isə qaz çəkiliçini dayandırıblar: “Dedilər, kəndimizə qaz veriləcək, sevindik. Dedik, bizim də canımız odundan, taxtadan, sobadan qurtaracaq. Proses başladı. Kəndboyu yollara gətirib material da tökdülər. Kəndarası küçələrə qaz xətti çəkildi. Evlərə qazın çəkilişi və sayğacın qoyulması üçün vətəndaşlardan pul yığıldı. Məlum səbəblərdən o zaman hamı tələb olunan məbləği verə bilmədi. Bir neçə evə qaz çəkildi və bununla dap roses dayandı.Nəticədə  kəndimizin xeyli evləri yenə də qazsız qaldı”.
Sakinlər buna etiraz olaraq kənd icra nümayəndəliyinə, Saatlı Rayon İcra Hakimiyyətinə və Şirvan Regional Qaz İstismarı İdarəsinə müraciət ediblər. “Hələ bir nəticəsini görməmişik”, – deyirlər: “Bizə məlumat çatıb ki, kəndimiz qazlaşdırılmış kənd kimi rəsmiləşdirilib. Səbəb nədir? Kəndimizdə cəmi bir neçə evə qaz çəkilib. Kəndin qalan hissəsi yenə qazsızdır. Ancaq nədənsə bunu nəzərə alıb bütün kəndin qazlaşdırıldığını deyirlər. Bizdə olan məlumata görə, belə rəsmiləşdirilib”.
Sakinlər kənddə artıq 20 ildir ki, qaz olmadığını deyirlər: “Qışda bilmirik başımızı götürüb hara gedək. Evimizdə uşaq, yaşlı, xəstə var. Vallah, odunla bacara bilmirik. Həyətimizdə ağac da qalmayıb. 20 ildir yandırırıq. Daha yandırmağa da nəsə tapmırıq. Bilmirik bizimlə nə şəxsi qərəzlikləri var. Fikirləşirik ki, idarə kəndə ayrılan materialı almayıb, pulu cibinə qoyub. Nəticədə bir neçə ev qazlaşdırılaraq bütün kəndə aid edilib. Ağlımıza başqa heç nə gəlmir. Xahiş edirik bizə kömək edin”.