Bu, müharibədir: Qarabağda bir gündə 11 nəfər öldü
• Tarix: 19-09-2023, 11:54
19 sentyabrın ilk saatlarından səhərə qədər Qarabağda baş verən və bir-birini izləyən hadisələr olduqca dəhşətlidir.
İki qəza baş verib – biri 01 radələrində, Füzuli rayonu ərazisində. Nəticədə DİN-in 3 əməkdaşı həlak olub, 6 nəfər yaralanıb.
Saat 09-da daha bir qəza - Laçın rayonunun Mollalar kəndi ərazisində “Ural” markalı avtomobilin qəzaya uğraması nəticəsində ərazidə podrat işləri həyata keçirən Elektrikquraşdırma Müəssisəsinin əməkdaşları Məhəmməd Mübariz oğlu Məmmədov və Gülağa Gülməmməd oğlu Məmmədov həyatlarını itiriblər.
İki fakt isə düşmən təxribatının nəticəsidir: 04 radələrində Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa avtomobil yolunun 58-ci kilometrliyindəAAYDA-ya məxsus və sözügedən yolda çalışan “Hovo” markalı yük maşını tank əleyhinə minaya düşüb. Nəticədə agentliyin 2 əməkdaşı - 21.11.1970-ci il təvəllüdlü Samir Sabiroviç Sadıxov və 02.05.1965-ci il təvəllüdlü Fərhad Hüseynağa oğlu Quliyev həlak olublar.
Hadisə yerinə yollanan DİN əməkdaşları Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunun Xocavənd rayonundan keçən 58-ci kilometrliyində, saat 04:30 radələrində Tağaverd kəndi ərazisində yeni inşa olunan tunel yolunda sülhməramlıların müvəqqəti yerləşdiyi ərazidə fəaliyyət göstərən qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən yerləşdirilmiş minaya düşüblər. Nəticədə DİN-in əməkdaşları - 1994-cü il təvəllüdlü Camalzadə Asim Knyaz oğlu, 1987-ci təvəllüdlü Şirinov Ramil Arif oğlu, 1991-ci il təvəllüdlü Mahmudov Seymur Elsevər oğlu və 1998-ci il təvəllüdlü Zamanov Xəzər Azər oğlu hadisə yerində həlak olublar.
Beləliklə, bu gün 6 nəfər erməni terrorunun qurbanı olub, daha 5 nəfər isə qəza nəticəsində dünyasını dəyişib.
Qəzaya düşərək həlak olanlarla bağlı araşdırmalar aparılır: hələ biz bilmirik ki, onların qəzaya düşməsi də planlı təxribatdır, ya yox: yol yatağına müdaxilədən tutmuş hərəkətdə olan maşına kənar müdaxiləyə qədər – hər şey mümkündür...
Bu isə artıq həyəcan siqnalı deməkdir!
Diqqət edək: AAYDA-nın “Hovo” markalı avtomobili həmin yolun çəkilişində iştirak edir, başqa sözlə, daim istifadə etdiyi yoldur. Onun birdən-birə minaya düşməsi o deməkdir ki, mina əraziyə son günlərdə, bəlkə də son saatlarda basdırılıb.
AAYDA əməkdaşlarının minaya düşdüyü xəbərini alıb, hadisə yerinə gedən DİN əməkdaşlarının da yeni basdırılan – həm də yeni çəkilən tunelə qoyulan minaya düşdüyü rəsmi məlumatda da vurğulanır.
Bu isə o deməkdir ki, erməni separatçıları – Qarabağdakı terrorçular artıq rus sülhməramlıların məsuliyyət zonasından kənara çıxaraq, təxribat-diversiya fəaliyyəti ilə məşğuldur və Azərbaycana qarşı müharibəyə başlayıblar.
Kimdir onlara bu cəsarəti verən? Necə ola bilər ki, “blokada”, “humanitar fəlakət” qışqıran icma 44 günlük savaşdan sonra Azərbaycan Ordusunun nəzarətində olan ərazilərə sızmaq planları qurur, açıq təxribatlara gedir, yol çəkənlərə - mülki insanlara qarşı diversiya həyata keçirir, Qarabağdakı quruculuq işlərinə terrorla cavab verir?
Erməni terrorçular sözün hər mənasında son günlər aldıqları beynəlxalq dəstəkdən azğınlaşıblar: Ağdamdan gedən humanitar yardımı saf-çürük edirlər, iddialarına bax ki, Azərbaycan istehsalı olan heç bir malı qəbul etməyəcəklərini bildirirlər, hətta Xankəndiyə çatdırılan və Türkiyə istehsalı uşaq bezlərinin yandırılmasını tələb edirlər.
Bu separatçılar “Azərbaycan istehsalı məhsulu” qəbul etməməyə dirəniş göstərirsə, Azərbaycan maşınlarını ora buraxmaq istəyərlərmi?
Azğınlaşmaqlarının səbəbi isə Qərbin inad və israrla Azərbaycana təzyiqi, Xankəndi və ətrafında məskunlaşan ermənilərə yardımın çatdırılmasını tələb etməsi, üstəlik, ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Yuri Kimin “Dağlıq Qarabağ ermənilərinə qarşı hər hansı təcavüzə dözməyəcəyik” şəklində açıq hədəsi, Ermənistanda ABŞ qüvvələrinin yerləşməsi və Ermənistanla birgə hərbi təlimlərə başlaması, Hindistandan silah tədarükü, İranın “Ermənistan sərhədləri qırmızı xəttimizdir” ritorikasından əl çəkməməsi və Ermənistanın “düşməni” ABŞ-la birgə hərbi fəaliyyətlərinə rəğmən, İrəvanı müdafiə etməsi, Avropa Birliyinin siyasi lideri Fransanın İrəvana sonsuz və birtərəfli qəti dəstəyi və sairdir.
Ermənistan və Qarabağdakı erməni separatçılar Rusiyaya qarşı plasdarma çevrilməklə ABŞ-ın birmənalı dəstəyini Senatda da əldə etdikdən sonra sözün bütün mənalarında “siyasi qələbə” qazandıqlarını düşünərək, artıq terrora başlayıblar.
Son günlərin statistikası göstərir ki, Ermənistan sərhədimizə texnika və canlı qüvvə yığır, artilleriya cəmləşdirir, paralel olaraq Qarabağdakı separatçılar Rusiya sülhməramlılarının gözü qarşısında “səngər” qazır, fortifikasiya qurğuları inşa etməyə çalışırlar. Ən son statistikaya görə, Qarabağdakı qanunsuz silahlı dəstələrin bu ilin martında 499 mövqeyi var idisə, bu rəqəm avqustda 671, sentyabr ayında isə 737-yə yüksəlib.
İnanılmaz artımdır: son aylarda “mövqelərini” 50 faiz – 238 ədəd artırıblar.
Bu, planlı şəkildə Azərbaycana qarşı müharibə hazırlığından xəbər verir: ciddi şəkildə hazırlaşırlar. Hətta başlayıblar - əgər təxribat-diversiya qrupları bu qədər açıq şəkildə yeni çəkilən yollara, tunellərə mina döşəyirsə, bu, artıq müharibəyə başlamaları deməkdir.
Artıq hərbi əməliyyat qaçılmaz olur!