Bir neçə saat ərzində ölümlə sonlanan XƏSTƏLİK
• Tarix: 18-09-2023, 15:51
Havaların soyuması ilə əlaqədar tez-tez eşidirəm ki, başınızı örtün meningit olarsınız. Bu xəstəliklə bağlı müraciətlər də çoxdur. İnsan başının ağır bəlalarından biri də meningitdir. Özü də bu yoluxucu bəla ilk növbədə kiçik yaşlı uşaqları və yeniyetmələri hədəfə alır. Yaşlı adamlar da bu azara az məruz qalmırlar. Meningitin kəskinləşməsi uşaqlarda karlığa, epilepsiyaya, zehni inkişafın dayanmasına səbəb ola bilər. Xəstəlik vaxtında müalicə edilməzsə, ölümə aparır, özü də bir neçə saat ərzində...
Mediaxeberleri.Az  xəbər verir ki, bu sözləri həkim-nevroloq, Avropa Nevroloji Akademiyasının üzvü Qalib Əsədov deyib. Meningit xəstəliyindən söz açan həkim qeyd edib ki, bu, beyin qişalarının iltihabı xəstəliyidir.
"Xəstəliyi əsasən müxtəlif mikroblar və viruslar törədir: infeksiyanın giriş qapısı yuxarı tənəffüs yolları, əsasən burun-udlaqdır. Törədici mikrobun daxil olduğu yerdə iltihabi proses inkişaf edir. Azarın inkubasiya dövrü 5-7 gündür. Şiddətli başağrıları meningitin daim davam edən və ilk simptomudur. Alın-təpə nahiyəsində başağrısı ilə yanaşı, boğazda ağrı və acışma, quru öskürək, burun tutulması, az hallarda burundan selikli-irinli ifrazatın axması xəstələrin səciyyəvi daimi şikayətləri sayılır. Bu simptomlarla bərabər, əksər təsadüflərdə xəstənin ümumi əhvalının pisləşməsi: kefsizlik, süstlük, zəiflik, iştahanın azalması, yuxunun pozulması müşahidə olunur. Xəstələrin çoxunda bədən temperaturu, adətən, subfebril rəqəmlərə qədər yüksəlir. Lakin bəzən orta dərəcədə və hətta yüksək (39 C-dən yuxarı) qızdırma baş verir. Qızdırma 1-3 gündən artıq olmur. Dəri örtükləri solğun olur.
Meningitdə başağrısı son dərəcə şiddətli, əziyyətli, çox vaxt lokallaşdığı yer müəyyən edilməmiş diffuz şəkildə olur. Axşamlar xüsusən intensiv olur, bədən vəziyyətini dəyişərkən, çox bərk səs, parlaq işıq təsirindən güclənir. Çox vaxt xəstələr başağrısından inildəyirlər. Meningitdə qusma ürəkbulanmasız, qida ilə əlaqədar olmadan qəflətən baş verir, xəstəyə rahatlıq vermir və bəzən başağrısının şiddətləndiyi vaxt meydana çıxır", - Qalib Əsədov qeyd edib.
Həkim həmçinin onu da vurğulayıb ki, meningitin profilaktikası üçün gigiyena qaydalarına əməl etmək vacibdir:
"Əlləri müntəzəm yumaq lazımdır, öz şəxsi qab-qacağınızdan, dəsmalınızdan istifadə edin. Bakterial meningitin törədicisi olan meninqokokk, hemofil çöpləri və pnevmokokka qarşı peyvəndlər var. Özünüzü soyuqdan gözləyin və istənilən baş ağrısına ciddi yanaşın".