Subasma nəticəsində Astaranın 40 kəndinin rayon mərkəzi ilə əlaqəsi kəsilib - YENİLƏNİB + FOTO/VİDEO
• Tarix: 18-09-2023, 12:34
Astara rayonunun 15 mindən çox sakinin istifadə etdiyi körpünü sel uçurub. 40 kəndin rayon mərkəzi ilə əlaqəsi kəsilib.
Bu barədə Astara Rayon İcra Hakimiyyətindən məlumat verilib.
Məlumatda qeyd edilib ki, yağışlı hava şəraitinin davam etməsi fəsadların aradan qaldırılmasına maneə törədir:
“Pensər-Taxtanakəran-Toradi avtomobil yolunun 5-ci km-də Vaqo kəndində yerləşən uzunluğu 25, eni 10 metr olan dəmir-beton körpü dağılıb. Siyəku kənd inzibati ərazi dairəsi üzrə 24 kənd, Asxanakəran kənd inzibati dairəsi üzrə nümayəndəliyi üzrə 10 kənd, Hamoşam kənd ərazi inzibati dairəsi üzrə nümayəndəliyin üzrə 6 kəndlə əlaqə kəsilib.
Eləcə də Siyakeş kəndində Pensərçay üzərində yerləşən uzunluğu 10 metr olan dəmir körpünü sel aparıb. Taxtanakəran-Toradi avtomobil yolunun 20-ci km-də torpaq sürüşərək 30 metr məsafədə yolu bağlayıb. Kijəbə-Pəlikeş avtomobil yolunun 11-ci km-dən başlayaraq bir neçə hissədə torpaq sürüşmələri baş verib və yol bağlanıb”.
Bildirilib ki, Ərçivan çayı daşıb və nəticədə qəsəbə ərazisində 200-ə yaxın ev və həyət su altında qalıb:
“Şiyəkəran kəndində isə Pensərçayın üzərində yerləşən uzunluğu 42 metr olan və uzunluğu 54 metr olan iki asma körpü də sel nəticəsində uçub. Baş verən təbiət hadisəsi ilə bağlı aidiyyəti qurumlar məlumatlandırılıb. Fövqəladə Komissiya tərəfindən daxil olan müraciətlər qeydə alınaraq zəruri tədbirlərin görülməsinə başlanılıb”.
11:15
Ötən gün axşam saatlarından başlayaraq intensiv yağan yağışlar nəticəsində Astara və Lənkəran rayonlarının bir sıra yaşayış məntəqələrində bəzi fərdi yaşayış evləri, həyətyanı sahələr və digər ərazilər subasmaya məruz qalıb.
Bu barədə Fövqəladə Hallar Nazirliyindən (FHN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, subasma ilə əlaqədar FHN-in Cənub Regional Mərkəzi, Mülki müdafiə qoşunları, Xüsusi Riskli Xilasetmə, Dövlət Yanğından Mühafizə və Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət xidmətlərinin müvafiq qüvvələri dərhal zəruri və təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi üçün ərazilərə cəlb olunublar.
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin qüvvələri tərəfindən su basmış ərazilərdə suçəkmə və digər təxirəsalınmaz tədbirlər, həmçinin fərdi yaşayış evlərində köməksiz vəziyyətdə qalan vətəndaşların təxliyə işləri həyata keçirilir.
Hazırda Astara rayonunun Ərçivan qəsəbəsi və Maşxan kəndində, Lənkəran şəhəri və rayonun Sütəmurdov kəndində su basmış yerlərdən suyun çəkilərək kənarlaşdırılması işləri və digər zəruri təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi davam etdirilir.
09:52
Astarada Pensərçay daşıb, sel suları vətəndaşların həyətyanı sahələrinə dolub.
APA-nın Cənub bürosunun məlumatına görə, ötən gecədən başlayan güclü yağış Astarada fəsadlar törədib.
Bir neçə kənddə körpüləri sel aparıb, gediş-gəliş çətinləşib. Sel suları əsasən rayonun Təngərüd, Şiyəkəran, Pensər, Ərçivan kəndlərində vətəndaşların həyətyanı sahələrinə dolub. Meyvə bağlarına, təsərrüfatlara ciddi ziyan dəyib.
Hazırda bölgədə intensiv yağış davam edir.