Hədəfim Qarabağı azad etmək idi, oxumaq qismət oldu - MÜSAHİBƏ
• Tarix: 1-09-2024, 05:57
Qarabağın adını uca tutub, təhsil ocağına çevirilən Qarabağ Universiteti bu ildən etibarən öz doğma soydaşlarına qapılarını taybatay açır. Şəhərdən, qəsəbədən, kənddən, olmasından asılı olmayaraq, universitetə ölkənin hər bölgəsindən tələbələr toplanıb.
AzEdu.az Təhsil Portalı “Qarabağ Universitetinin tələbəsi” şərəfli adına layiq görülən tələbələri ictimaiyyətə tanıtmaq üçün onlarla silsilə müsahibələr alır.
Budəfəki müsahibəmiz Əli Həşimlidir. O, Qarabağ Universitetində kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alacaq.
Əli həm təbrik etmək, həm də daha yaxından tanımaq üçün onunla əlaqə saxladıq.
-Əli, səni təbrik edir, gələcək fəaliyyətində uğurlar arzu edirik. Özün barədə daha detallı məlumat verə bilərsənmi?
-Mən, Həşimli Əli Ramil oğlu 2007-ci ildə anadan olmuşam. Sumqayıtda yerləşən Nizami Gəncəvi adına Texniki və Təbiət Elmləri Liseyinin məzunuyam. Bu il Qarabağ Universitetinin ilk tələbələrindən biri kimi kompüter mühəndisliyi ixtisasında təhsil alacam.
- Qarabağ Universitetində təhsil almağa necə qərar verdin?
-Qarabağ Universitetinin yaradılması barədə xəbərlərlə tanış oldum. Universitet barədə məlumatlandırıcı seminarlara qatılandan sonra qərar verdim ki, məhz orada təhsil alacam. Elə ixtisas seçimində də ilk yerə məhz Qarabağ Universitetinin kompüter mühəndisliyi ixtisasını qeyd etdim.
-Əli, gələcək karyeranı harada qurmağı planlaşdırırsan?
-Qarabağda mühəndis kimi işləməkdən məmnunluq duyardım. Ancaq ondan əvvəl xaricdə magistratura pilləsi üzrə təhsil alaraq biliklərimi daha da təkmilləşdirmək istəyərəm.
-Kompüter mühəndisliyi ixtisasını seçməyinin xüsusi bir səbəbi varmı?
- Mühəndislik həm maraq dairəmə uyğundur, həm də yüksək gəlirli peşədir. Mühəndisliyə marağımda dayımın da rolu var. O çox yaxşı kompüter mühəndisidir. Məhz bu amilləri nəzərə alaraq yolumu bu ixtisasdan saldım.  Zənnimcə, ixtisas seçərkən texnologiya dövrü ilə ayaqlaşan sahələrə üz tutmaq lazımdır.
-Qarabağ Universiteti bir vaxtlar Xankəndi Pedaqoji İnstitutu kimi fəaliyyət göstərib. Bizim hər birimiz də məhz bu universiteti o adla tanımışıq. Sənə nə vaxtsa Qarabağ Universiteti yaradılacaq və orada təhsil alacaqsan desəydilər inanardınmı?
-Mən 7-8-ci sinifdə oxuyanda hərbi sahəyə çox maraq salırdım. Hərbçi olmağı çox istəyirdim. Hədəfim Qarabağı özümün azad etməyi idi, qismət oxumaq oldu. Mən olmasam da, igid əsgərlərimiz Qarabağı bizə qaytardılar. Həmişə inanırdım ki, dövlətimiz və güclü ordumuz işğal altında qalan bütün torpaqlarımızı bizə geri qaytaracaq. Bu gün Qarabağda bizim rifahımız üçün bütün şərait qurulub. Orada təhsil alacağım üçün çox xoşbəxtəm.
-Təəssüratlarından aydın olur ki, Qarabağ Universitetində oxuyacağın üçün çox şadsan. Bəs, nəticələrin elan olunandakı hisslərin necə idi? Birgə o ana qayıda bilərik?
-Axşam təsadüfən telefona baxırdım bir də gördüm ki, 5-6 dəqiqə əvvəl qəbul nəticəmin olduğu mesaj gəlib. Mesaja baxanda gördüm ki, Qarabağ Universitetinə qəbul olmuşam. Necə qürur hissi keçirdiyimi sizə sözlə ifadə edə bilmərəm...
Yanımda əmim olduğuna görə ilk sevincimi onunla bölüşdüm, sonra ailəmin digər üzvlərini bu xəbərlə sevindirmək qismət oldu.