"WhatsApp"da YENİ FUNKSİYA
"WhatsApp" tətbiqində qrup çatlarının idarəetmə imkanlarını genişləndirən yeni funksiya istifadəyə verilib.
Mediaxeberleri.Az bildirir ki, yeniliyin tətbiqi barədə məlumat xidmətin rəsmi saytında dərc olunub.
Artıq qrupların administratorları və iştirakçıları yeni qoşulan istifadəçilərə çatdakı son mesajları göndərə biləcəklər ki, onlar müzakirə olunan aktual mövzulara daha tez qoşula bilsinlər. Bu funksiya istifadəçilər tərəfindən ən çox tələb olunan yeniliklərdən biri idi və artıq müxtəlif platformalarda əlçatandır.
Yeni iştirakçı qrupa əlavə edilərkən ona 100-ə qədər son mesajı göndərmək mümkündür. Bu, ekran görüntüsü (screenshot) almaq və ya yazışmanı ayrıca yönləndirmək zərurətini aradan qaldırır. Eyni zamanda, yeni istifadəçilər yalnız seçilmiş son mesajlara giriş əldə edirlər, digər qrup üzvləri isə hansı mesajların paylaşıldığını görə bilirlər.
Şirkət vurğulayır ki, mesaj tarixçəsi şəxsi yazışmalar səviyyəsində başdan-başa şifrələmə ilə qorunur. Şəffaflığın təmin olunması məqsədilə tarixçə göndərilərkən bütün qrup iştirakçıları göndərəni və paylaşılma vaxtını göstərən bildiriş alırlar. Göndərilən mesajlar vizual olaraq adi yazışmalardan fərqləndirilir.
Administratorlar bu funksiyanı öz qrupları üçün deaktiv edə bilərlər. Bununla belə, onların yazışma tarixçəsini paylaşmaq imkanı saxlanılır.
"WhatsApp" bildirib ki, yeni funksiya mərhələli şəkildə istifadəçilərin ixtiyarına verilir.
Misli Premyer Liqası: "Karvan-Yevlax" - "Araz-Naxçıvan"la qarşılaşır
Bu gün Misli Premyer Liqasında XXI turun növbəti oyunu keçiriləcək.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, turun tək qarşılaşmasında "Karvan-Yevlax" - "Araz-Naxçıvan" ilə üz-üzə gələcək.
Yevlax şəhər stadionunda baş tutacaq oyunun start fiti saat 14:30-da çalınacaq.
Qeyd edək ki, bu gün XXI turun "Neftçi" və "Qarabağ" komandaları arasında keçirilməli olan oyunu təxirə salınıb.
Pensiya ilə bağlı rəsmi xəbər
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən respublika üzrə fevral ayının pensiya ödənişləri yekunlaşdırılıb.
Bu barədə fonddan məlumat verilib.
Fevralın 13-də Bakı, Sumqayıt şəhərləri və Abşeron rayonunda, habelə Naxçıvan Muxtar Respublikasında, bu gün isə ölkəmizin bölgələrində yaşayan şəxslərin fevral ayı üzrə pensiyaları, habelə güzəştli şərtlərlə təyin edilmiş pensiyalar ödənilib.
1 yanvar 2026-cı ilədək təyin edilmiş bütün növ pensiyalar ilin əvvəlindən 9,3 faiz indeksləşdirilərək artırılıb. Fevral ayının pensiyaları da yeni artımlarla birgə ödənilib, həmçinin indeksləşdirmə üzrə yanvar ayının artımı fevral ayının pensiyasına əlavə olunub.
Təhlükəli xəstəliklərdən qoruyan - Ucuz çay
Çobanyastığı çayı antioksidant, antimikrob və iltihab əleyhinə xüsusiyyətlərə malikdir və təhlükəli xəstəliklərin inkişaf riskini azaltmağa kömək edir. Fərdi əks göstərişlər olmadığı təqdirdə, çobanyastığı çayı kofeinlə zəngin olan yaşıl və ya qara çay kimi içkilərə alternativ ola bilər. Çobanyastığı çayı bu stimullaşdırıcıdan azaddır və axşam təhlükəsiz şəkildə içmək olar.
Mediaxeberleri.Az Medicina.az-a istinadən xəbər verir ki, bu bitki bədənə rahatlaşdırıcı təsir göstərir və antioksidanları sayəsində ürək xəstəliyi və xərçəng də daxil olmaqla, bir sıra təhlükəli xəstəliklərin inkişaf riskini azaltmağa kömək edir.
Mütəxəssislər çobanyastığı çayının tərkibində bədxassəli hüceyrələrin fəaliyyətini maneə törədən apigenin adlı bir birləşmə olduğunu aşkar ediblər.
Bundan əlavə, içki qan şəkərinin nəzarətini yaxşılaşdırır və toxumaların oksidləşdirici stressə qarşı müqavimətini gücləndirir ki, bu da diabet, xərçəng və ürək xəstəlikləri də daxil olmaqla, bir çox təhlükəli vəziyyətin inkişafı ilə əlaqələndirilir.
ABŞ-da çobanyastığı çayının xüsusiyyətləri ilə bağlı aparılan bir araşdırma onun istehlakının 65 yaşdan yuxarı qadınlarda hər hansı bir səbəbdən ölüm riskinin azalması ilə əlaqəli olduğunu aşkar edib
Cəlilabad rayonunda məktəb ərazisinin qanunsuz olaraq satıldığı iddia olunur.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, rayon sakini Üçtəpə kəndində olan Məzahir Ağayev adına Üçtəpə kənd orta məktəbin ərazisinin satıldığını iddia edib.
Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyətindən bildirilib ki, sözügedən videoda çıxış edən Cəlilabad rayonunun Üçtəpə kənd sakini Edqar Xıdır oğlu Şükürovun iddiaları həqiqəti əks etdirmir:
"Şəhid Məzahir Ağayev adına Üçtəpə kənd tam orta məktəbinin ərazisinə bitişik olan bələdiyyəyə məxsus torpaq sahəsi sonradan Üçtəpə bələdiyyəsi tərəfindən kommersiya obyektlərinin tikintisi məqsədi ilə hərrac yolu ilə satılıb və satılan şəxslərə çıxarışla rəsmiləşdirilib.
Həmçinin bildiririk ki, məktəbin ərazisində tikilməsi iddia edilən fərdi yaşayış evlərinin məktəbin ərazisinə heç bir aidiyyəti yoxdur.
Edqar Şükürovun çıxışında səsləndirdiyi fikirlər həqiqəti əks etdirmir".
Lənkəran-Astara Regional Təhsil İdarəsindən də Oxu.Az-ın sorğusuna cavab olaraq Cəlilabad rayonu Məzahir Ağayev adına Üçtəpə kənd tam orta ümumtəhsil məktəbinin faktiki ərazisi müəssisənin Texniki Pasportunda qeyd edilən sahə ilə eynilik təşkil etdiyi bildirilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru inzibati məsuliyyətə cəlb edilib. Mediaxeberleri.Az "Qaynarinfo"ya istinadla xəbər verir ki, Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən Dilçilik İnstitutunun direktoru, Filologiya elmləri doktoru, professor Nadir Məmmədli barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 555.1-ci (baş verən bədbəxt hadisə barədə müvafiq qurumu məlumatlandırmaması) maddəsi ilə cərimə protokolu tərtib olunub.
Direktorun cərimələnməsinə səbəb isə işçilər arasında baş verən dava olub. Belə ki, institutun iki qadın əməkdaşı arasında şəxsi münaqişə baş verib. Sonradan münaqişə işçilər tərəfindən öz aralarında həll olunub və heç bir ağır nəticə yaranmayıb.
Həmin davaya görə Nadir Məmmədli İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 555.1-ci maddəsi ilə təqsirli bilinib və 1300 manat məbləğində cərimə edilib. Direktor buna etiraz edərək apelliyasiya şikayəti verib. O qeyd edib ki, baş verən münaqişə nəticəsində heç kim sağlamlıq itkisinə məruz qalmayıb, heç bir tibbi yardıma ehtiyac yaranmayıb və hadisə işçilər tərəfindən öz aralarında həll olunub. Bu olayı "istehsalatda bədbəxt hadisə" kimi təqdim etmək və onun tərəfindən hadisənin gizlədilməsini iddia etmək tamamilə əsassızdır.
Lakin institut direktorunun şikayəti təmin edilməyib.
Göygöl rayonunun Aşıqlı kənd tam orta məktəbində 10 şagirdin zəhərlənmə şübhəsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi tərəfindən araşdırmalar davam etdirilir.
Bu barədə AQTA-dan məlumat verilib.
Agentliyin əməkdaşları tərəfindən ilkin olaraq məktəbin bufetində, daha sonra isə uşaqların qəbul etdiyi “Elcan” əmtəə nişanlı qarğıdalı çubuqlarının emal olunduğu müəssisədə yoxlama tədbirləri həyata keçirilib.
Məktəb bufetində aparılan baxış zamanı eyni adlı məhsulların bir qisminin üzərində etiket məlumatlarının aydın və oxunaqlı şəkildə qeyd edilmədiyi, bəzi məhsulların isə son istifadə tarixinin bitməsinə baxmayaraq satış stendində saxlanıldığı müəyyən edilib. Aşkar olunmuş uyğunsuzluqlar nəzərə alınaraq məktəb bufetinin fəaliyyəti müvəqqəti olaraq məhdudlaşdırılıb.
Qarğıdalı çubuqlarının istehsalı ilə məşğul olan müəssisəyə (Mingəçevridə yerləşir - red.) baxış zamanı isə qida təhlükəsizliyi sahəsində texniki normativ hüquqi aktların, sanitar norma və qaydaların, gigiyena normativlərinin tələblərinin pozulduğu aşkar olunub. Bununla yanaşı xammalın saxlanılması, məhsulun emalı, qablaşdırılması və digər proseslərin sanitar-gigiyenik tələblərə riayət edilmədən eyni sahədə həyata keçirildiyi, müvafiq təmizlik işlərinin aparılmadığı, çirkli və paslanmış avadanlıqların qida məhsulları ilə birgə saxlanıldığı, istehsal zamanı texnoloji ardıcıllıq prinsipinə əməl edilmədiyi müəyyən olunub. Yoxlama zamanı istehsal prosesində mənşəyi məlum olmayan qida əlavələrindən və rəngləyicilərdən istifadə edildiyi də aşkar edilib.
Aşkar edilmiş pozuntularla əlaqədar olaraq müəssisənin fəaliyyəti məhdudlaşdırılmış, rəhbəri barəsində inzibati protokol tərtib edilərək qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görülüb.
Məhsulların keyfiyyət və təhlükəsizlik göstəricilərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə qarğıdalı çubuqlarından, eləcə də istehsal prosesində istifadə edilən xammallardan nümunələr götürülərək laborator müayinələrə cəlb edilib.
Hazırda araşdırmalar davam etdirilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası (MR) Ordubad rayonunun səkkiz kəndində fevralın 21-də elektrik enerjisinin verilişi dayandırılacaq.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, Naxçıvan Regional Enerji Təchizatı və Satışı İdarəsi tərəfindən ərazidə planlı təmir-bərpa işləri aparılacaq.
Bununla əlaqədar 35/10 kV-luq yarımstansiyadan qidalanan Aza 10 kV-luq elektrik xətti rayon ərazisində yüksəkgərginlikli elektrik xətlərinin çəkilməsi ilə bağlı sifariş əsasında müvəqqəti olaraq açılacaq.
Bu səbəbdən Ordubad rayonunun Aza, Azad, Dizə, Qoşadizə, Kələntər Dizə, Sabirkənd, Baş Dizə və Gilançay kəndlərində saat 10:00-dan 11:00-dək elektrik enerjisinin verilişində fasilə yaranacaq.
“Qarabağ” Futbol Akademiyasının baş koordinatoru Aftandil Hacıyevin Nigeriyada bəyəndiyi 8 oyunçudan 2-si Azərbaycana gələcək.
Medıaxeberlerı.Az xəbər verir ki, bu barədə Azərtac-a funksionerin özü məlumat verib.
O bildirib ki, “Obasa Cup” turnirində bəyəndiyi iki nigeriyalı oyunçu yaxın zamanda Akademiyanın bazasında olacaq:
“Bu gün hər iki oyunçunun sənədlərini hazır etmişik. Amma həmin futbolçuların Azərbaycana hansı tarixdə gələcəkləri bəlli deyil”.
Sabah Ramazan ayının üçüncü günüdür.
Medıaxeberlerı.Az xəbər verir ki, imsak vaxtı 06:01, iftar isə 18:37-yə təyin olunub.
3-cü günün duası:
“Allahummərziqni fihiz-zihnə vət-tənbih. Və baidni fihi minəs-səfahəti vət-təmvih. Vəc-əl nəsibən min küli xeyrin tunzilu fih. Vicudikə ya əcvədəl-əcvədin”.
Tərcüməsi:
İftar duası:
“Allahummə ləkə sumtu və əla rizqikə əftərtu və əleykə təvəkkəltu. Bismillahir-Rəhmanir-Rəhim. Ya vasiəl-məğfirəti iğfirli”.
“İlahi, səndən ötrü oruc tutdum, sənin verdiyin ruzi ilə iftar açdım və sənə təvəkkül etdim. Bağışlayan və mehriban Allahın adı ilə. Ey hüdudsuz bağışlama sahibi, mənim günahlarımı bağışla!”
Allah orucunuzu qəbul etsin!