TƏBİB sədri Vüqar Qurbanov vəzifəsindən azad edildi
Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) "Hürriyyət" qəzeti və "Hürriyyət TV"də keçirdiyi əməliyyat zamanı saxlanılan baş redaktor Vüqar Məmmədovun barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirinin uzadılmasından verilən apellyasiya şikayətinə baxılıb.
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində hakim Anar İbrahimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar qəbul edilib.
Qərara əsasən, şikayət təmin edilməyib.
Qeyd edək ki, Vüqar Məmmədov ötən ilin oktyabrın 29-da DTX-nin "Hürriyyət" qəzeti və "Hürriyyət TV"də keçirdiyi əməliyyat nəticəsində saxlanılıb. Məhkəmənin qərarı ilə Vüqar Məmmədov barəsində 3 ay 13 gün müddətinə həbs qətimkan tədbiri seçilib. Bu il 9 fevralda həbs müddəti daha 3 ay uzadılıb.
Prezident İlham Əliyev və Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç qeyri-rəsmi səhər yeməyində iştirak ediblər.
Bu barədə Prezident İlham Əliyevin sosial şəbəkə hesabında paylaşım edilib.
Prezident İlham Əliyev və Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç qeyri-rəsmi səhər yeməyində iştirak ediblər. "Report" xəbər verir ki, bu barədə Prezident İlham Əliyevin sosial şəbəkə hesabında paylaşım edilib.
Sabah İmişli, Saatlı və Sabirabad rayonlarında, eləcə də Şirvan şəhərinin müəyyən hissələrində mavi yanacağın verilişində məhdudiyyətlər olacaq.
Bu haqda məlumatı "Azəriqaz" İstehsalat Birliyi məlumat yayıb.
SOCAR-ın "Qaz İxrac" İdarəsi tərəfindən "Azadkənd-İmişli" yüksək təzyiqli magistral qaz kəmərinin (diametri 530/377/325 mm) korroziyaya uğramış hissələrində təmir-bərpa işləri həyata keçiriləcək.
Təmir işləri səbəbindən saat 09:00-dan başlayaraq proses yekunlaşanadək İmişli və Saatlı rayonlarının tam ərazisində (ümumi 46 071 abonent), Sabirabad rayonunun bəzi kəndlərində (ümumi 26 672 abonent) və Şirvan şəhərinin Bayramlı qəsəbəsində (ümumi 510 abonent) qaz təchizatının dayandırılması nəzərdə tutulur.
Azərbaycanda fevralın 17-də havanın temperaturunun 23 dərəcəyədək artacağı gözlənilir.
Bu barədə Mediaxeberleri.Az-a Milli Hidrometeorologiya Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Bakıda və Abşeron yarımadasında hava şəraitinin dəyişkən buludlu olacağı, arabir tutulacağı, əsasən yağmursuz keçəcəyi gözlənilir. Gecə və axşam bəzi yerlərdə duman olacaq. Mülayim cənub-qərb küləyi axşam şimal-qərb küləyi ilə əvəz olunacaq.
Havanın temperaturu gecə 4-8° isti, gündüz 15-19° isti olacaq. Atmosfer təzyiqi 758 mm civə sütunudan 753 mm civə sütununa enəcək. Nisbi rütubət 70-80 % olacaq.
Azərbaycanın rayonlarında hava şəraiti əsasən yağmursuz olacaq. Gecə və səhər bəzi dağlıq və dağətəyi rayonlarda duman gözlənilir. Qərb küləyi bəzi yerlərdə arabir güclənəcək.
Havanın temperaturu gecə 5-10° isti, gündüz 19-23° isti, dağlarda gecə 3-8° isti, gündüz 13-18° isti olacaq.
Ötən gün Ağstafada 3 mərtəbəli ev yanıb və məlum olub ki, sözügedən villa iş adamı Mahir Kərim oğlu Xanəhmədova məxsusdur.
Mediaxeberleri.Az Unikal.az-a istinadən xəbər verir ki, Mahir Xanəhmədov eyni zamanda Surqutdakı Xantı-Mansi Muxtar Dairəsi-Yuqra Diasporunun rəhbəri və "Azərbaycan-Surqut" regional milli-mədəni ictimai təşkilatının sədridir.
İş adamı ötən il Rusiyada diaspor rəhbəri təyin olunub.
M.Xanəhmədovu diaspor rəhbərliyinə Azərbaycanın Rusiyada fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayev gətirib.
Ailəlidir, 6 övladı var.
Qırğızıstanda çevriliş üçün heç bir ilkin şərt yoxdur.
Medıaxeberlerı.Az xəbər verir ki, bunu Qırğızıstan Prezidenti Sadır Japarov deyib.
“Heç bir çevriliş və ya buna bənzər bir şey olmayacaq. Birincisi, qanunda belə hal nəzərdə tutulmayıb (nazirlərin istefasının hakimiyyət dəyişikliyinə səbəb olması nəzərdə tutulur – red.), ikincisi, belə bir vəziyyət mövcud deyil”, - o bildirib.
Qeyd edək ki, fevralın 10-da Japarov uzun müddətdir yaxın silahdaşı olan Kamçıbek Taşiyevi Baş nazirin müavini və Dövlət Milli Təhlükəsizlik Komitəsinin rəhbəri vəzifəsindən azad edib. Bundan sonra parlament spikeri istefa verib və bir neçə nazir vəzifəsindən azad edilib.
Fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərova iki yeni müavin təyin edilib.
Mediaxeberleri.Az "Qaynarinfo"-ya istinadən xəbər verir ki, xəbər verir ki, bunlardan biri Cəbrayıl Eldar oğlu Xanlarovdur. O, bir neçə gün əvvəl işdən azad edilən Orucəli Hacıyevi əvəz edib. Cəbrayıl Xanlarov bu təyinatadək Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin rəisi idi.
Bundan başqa, Yusif Nəbiyev də nazir müavini təyin olunub. O isə bu vəzifədə işdən çıxarılan Etibar Mirzəyevi əvəzləyib. Yusif Nəbiyev FHN-nin Baş yanğın təhlükəsizliyi eksperti idi.
Qeyd edək ki, nazirliyin saytında işdən çıxarılan müavinlərin adları hələ də rəhbərlik bölməsində qalıb və yeni müavinlər buraya əlavə edilməyib.
Xatırladaq ki, K.Heydərovun üç müavini - general-leytenant Faiq Tağızadə, general-leytenant Etibar Mirzəyev və Orucəli Hacıyev tutduqları vəzifələrdən azad edilərək təqaüdə göndərildiyinə dair xəbərlər yayılıb.
Qeyd edək ki, Nəbiyev Yusif Mahmud oğlu uzun illərdir Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Baş yanğın təhlükəsizliyi eksperti vəzifəsində çalışırdı. O, 14 dekabr 2012-ci ildə daxili xidmət general-mayoru rütbəsi alıb, 2018-ci ildə isə "Dövlət qulluğunda fərqlənməyə görə” medalı ilə təltif edilib.
Yusif Nəbiyev
Naxçıvan Muxtar Respublikasında anadan olan Yusif Nəbiyev Azərbaycanın əməkdar hüquqşünası, Ağır Cinayətlərə Dair İşlər üzrə Azərbaycan Respublikası Məhkəməsinin sədri (2000–2011), Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin sədri (2011–2022) olmuş Mahmud Nəbiyevin oğludur.
General-mayorun babası Yusif Mustafa oğlu Nəbiyev Naxçıvan MSSR Nazirlər Sovetinin sədri (1970–1979), Azərbaycan Kommunist Partiyası Mingəçevir Şəhər Komitəsinin birinci katibi (1979–1980) olub.
Cəbrayıl Eldar oğlu Xanlarov 3 noyabr 1972-ci ildə Bakıda anadan olub. 1995-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetini bitirib.
O, bir müddət Dövlət Gömrük Komitəsinin “Azərterminlakompleksdə” qurumunda işləyib.
Burada gömrük xidməti mayoru rütbəsinədək yüksəlib.
Daha sonra Fövqəladə Hallar Nazirliyi strukturuna keçib.
2005-ci ildən indiyə kimi nazirliyin Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinə rəhbərlik edib.
2021-ci ildə Cəbrayıl Eldar oğlu Xanlarova 3-cü dərəcə dövlət müşaviri ixtisas dərəcəsi verilib.
Bu gün Misli Premyer Liqasında 20-ci tura yekun vurulacaq.
Mediaxeberleri.Az xəbər verir ki, sonuncu oyun gününə 2 matç nəzərdə tutulub.
Əvvəlcə “Şamaxı” “Turan Tovuz”u qəbul edəcək. Görüş saat 14:30-da başlayacaq. Bu komandaların ilk dövrədəki oyununda "Turan Tovuz" qalib gəlib - 2:1.
Digər matçda isə lider “Sabah” “Qəbələ”nin qonağı olacaq. Bu oyun saat 17:00-da start götürəcək. Komandaların ilk dövrədə keçirilən matçında "Sabah" 1:0 hesablı qələbə qazanıb.